Haberler

Ordu'nun dereleri yağmalanıyor

Tarih: 14 Ağustos 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Aydın Demir
Ordu'nun dere yatakları kum ve çakıl ocaklarıyla doldu. Bu ocakların doğal hayatı yokederek, su baskınlarına sebep olduğu belirtiliyor. Doğa Aktiviteleri Derneği Başkanı Ayar, "Ordu'nun dereleri yağmalanıyor" dedi.

"Ordu'nun dereleri aksa yukarı" diye türkülere konu olan doğa harikası dereler, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Karadeniz yaylalarından doğup, Ordu'dan denize dökülen dereler üzerine kurulu kum ve çakıl ocaklarının suyun debisi ve akış yönünü değiştirdiği; bunun da felakete davetiye çıkardığına dikkat çekiliyor. Ordu il sınırları içinde en önemli derelerden biri olan Metek Çayı üzerine kurulu şantiyelerin dere yatağından aldıkları harfiyat nedeniyle, doğal dengenin alt üst olduğunu dile getiren çevreci sivil toplum örgütleri, Çevre Bakanlığı'nın olaya el koymasını istiyorlar.

30 metreye indiler
Doğal Aktiviteler Derneği Başkanı Enis Ayar, derelerin yağmalandığını belirterek, "Doğa katliamı çok profesyonelce yapılıyor. Yasal kılıfı uyduruyorlar. Defalarca ilgili bakanlıklara dilekçe yazdık. Bir müfettiş bile göndermediler. Melet Çayı üzerinde bulunan Kurul Kayalıkları tarihi özelliklere sahip olmasına karşın, dinamitlerle yokediliyor. Sadece doğayı değil, tarihi mirasımızı da yokediyorlar. Dere yatağından kum ve çakıl alan kepçeler ırmak yatağını 30 metre derinliğe kadar indirdiler' dedi. 

Artık balıklar yaşamıyor 
Çakıl aldıkları dere yatağında daha önce kefal balıklarının yuvası olduğunu hatırlatan Enis Ayar, 'Şimdi balık değil, kuşlar bile o vadiden uçamıyor. Zira sürekli tarihi Kurul Kayalıkları'na harfiyat için dinamit atıyorlar. Bunu defalarca ilgili kurumlara dilekçe ile bildirdik. Fakat sesimizi kimse duymadı. Ordu Dereleri'ni yağmalayarak, geleceğimizi karartıyorlar, yokediyorlar. Bundan 10 yıl sonra Ordu'nun ciddi su sıkıntısı olacak. Bunun yanında kışın meydana gelen su taşkınlığı da derelerin göz göre göre yağmalanmasından kaynaklanıyor " diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.