Haberler

Çamlıdere Barajı kuruyor

Tarih: 15 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Ankara Anakent Belediyesi’nin daha temiz, ucuz ve güvenli olan Gerede Sistemi ile beslemekten özenle kaçındığı Çamlıdere Barajı kuruyor. Ankara Anakent Belediyesi’nin pompalarla dip suyunu da çektiği Çamlıdere Barajı’nın devre dışı kalması nedeniyle başkent, içme suyunu büyük oranda Kızılırmak’tan almaya başladı.

Çamlıdere Baraj ağzında 2 Ağustos 2008 günü çekilen fotoğraflar, Ankara Anakent Belediyesi’nin barajı kuruttuğunu belgeliyor. Fotoğrafta görülen kule, Ankara’ya su götüren boru hatlarının girişi. Barajdaki su ise, boru ağzının altı demek olan “ölü hacim” düzeyinin de çok çok altında bulunuyor. Fotoğraflardan ayrıca, Ankara Anakent Belediyesi’nin teknik olarak barajın tümüyle kurumaması ve düzey düşüklüğü nedeniyle suda oksijen kalmaması nedeniyle hiç kullanılmaması gereken “ölü hacim” düzeyinden pompalarla su çektiği de anlaşılıyor. Çamlıdere Barajı’nın kurutulmuş gölünde kalan sığ suyun koktuğu ve çok kirliği olduğu da gözleniyor.

Ankara Anakent Belediyesi, bundan birkaç ay öncesine değin Ankara şebeke suyunun yaklaşık yüzde 30’unu Çamlıdere Barajı’nın tümüyle kurutulması pahasına, kirli ve kokulu bu dip suyundan karşıladı. Çamlıdere’deki bu dip suyunun da bitirilmesi sonucu, Eğrekkaya ve Kurtboğazı gibi küçük barajlardan gelenler dışında Ankara Anakent Belediyesi’nin, başkente, temizliği ve kalitesi kuşkulu Kızılırmak suyunu pompaladığı belirtiliyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.