Haberler

Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar

Tarih: 15 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Bilge Özdemir
Bu tablo karşısında ''Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar'' diyorum. Ama kuranlar bu fikrime kızabilirler, belki de haklı olabilirler, çünkü hiç kimsenin ticareti üzerinde yorum yapmaya hakkım yok...

Hatırlar mısınız, 80’li yıllarda Kuşadası diye bir tatil beldesi vardı. Sanırım şimdi de öyle bir şehir var !.. Dünya üzerinde bir Marmaris, bir Bodrum var. Sanırım onlarda bu gidişle tatil beldesinden, şehir haline gelecek... gelmiş bile..

Eskiden yazlık, denizin kenarında veya sahil şeridine yakın alanlarda olurdu. Şimdi böyle alanlar kalmadı. Dağ, tepe yazlık site haline gelmeye başladı. Düşünün Bodrum’a kuş bakışı, mükemmel bir manzaradan bakıp yaz keyfi yapıyorsunuz.Nerede sahil, nerede deniz? Olsun Bodrum’dasınız yaa, deniz olmayı versin, sanki olduğu yerde denize giriliyor.

Dağ, tepe diye bir şey kalmamış. ağaçların yerinde siteler,konut projeleri , münferit alanlardaki seyrek yerleşimlere diyecek bir şey yok. Fakat her yerde toprak parçası son metrakaresine kadar değerlendirilircesine yerleşime açılmış. Bu görüntü karşısında doğa da, insan da artık isyan noktasına geliyor ''Bu kadar da olmaz diyor!''

Bu günlerde turizm sektöründe her şey dahilden, butik otel konseptine" geçişi tartışıyoruz. İspanya’da, Mayorka’da yapılan hataları, hatadan dönüşleri değerlendiriyoruz. Turizmle birlikte yazlık site kavramının ve tatil yörelerindeki yerleşim alanlarının değerlendirilmesini, tartışılmasını öneriyorum.

Düşünüyorum, bu kadar yerleşimin atığı doğaya, çevreye, denizlere ne kadar zarar verir. Zarar vermeden yerleşim olmaz, peki bu durumda bu yerlerin geleceği ne olacak... tabi ki olmayacak. Lütfen bugünün kazançları için, yarınlarımızı feda etmeyelim, yarın bu kazançları değerlendireceğimiz yer bulamayacağız.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.