Haberler

Kumaş: Mahkeme kararı bütündür

Tarih: 15 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Deniz Gürel
Büyükşehir Belediye Meclisi’nin iptal edilen Atakuleli-camili amblemi flama olarak kullanma kararı alması amblem tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Eski amblemi iptal ettiren Trabzon eski Milletvekili Avukat Rahmi Kumaş, "Mahkemenin iptal kararı bir bütündür. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin mahkeme kararını değiştirmeye," yorumlamaya yetkisi yoktur" gerekçesiyle Gökçek’e noter aracılığıyla ihtarname yolladı.

Kumaş, 30 gün içinde belediyenin mahkeme kararını uygulamaması durumunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak Gökçek aleyhinde görevi kötüye kullandığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aldığı iptal edilen amblemi flama olarak kullanma kararını "Gökçek mahkemeyi şaşırtmaya çalışıyor" diyerek yorumlayan Kumaş şunları söyledi:

"Meclis, Başkan Gökçek’in yönlendirmesiyle karar alıp, Ankara’nın amblemini değiştirince Ankara 2. İdare Mahkemesi’nde bu işlemi yetkisizlik nedeniyle iptal ettirmiştim.

Meclis yine Başkanı Gökçek’in istemi üzerine yetkisizlik nedeniyle iptal edilen simgeyi yeniden benimseme kararı almıştı. Mahkemeye açtığım dava bu kararı yine iptal etmiş Ben de bunun üzerine 2 şubat 2005’te ikinci kez simge iptal davası açtım. Büyükşehir Belediyesi de talihsiz bir şekilde yürütmeyi durdurma ve bozma istemiyle Danıştay’a bir dilekçe sundu. Danıştay 8. Daire de bunu da reddetti. Büyükşehir Meclisi’nin son olarak aldığı flama olarak kullanma kararının öncekilerden bir farkı yok. Mahkemenin iptal kararı bir bütündür. ’Bir kısmı uygulanır bir kısmı uygulanmaz’ diye bir durum olamaz Büyükşehir Belediye Meclisi’nin mahkeme kararını değiştirme ya da yorumlama yetkisi yoktur. Gökçek önceki kararlarda mahkemeyi şaşırtmak istedği gibi yine şaşırtma yöntemi kullanıyor. Gökçek’in önceki tavırlarını yok sayan Danıştay’ın bunu da yok sayacağını düşünüyorum. Belediyenin bu kararıyla ilgili Ankara 44. Noterliği’nden ihbarname gönderdim. İhtarnameyi aldıktan 30 gün sonra iptal edilen simge ihtarname konusu yerlerden kalkmazsa hakkında ceza davası açılsın diye Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuracağım."

İşte ihtarname konusu yerler
Kumaş’ın "ihtarname konusu yerlerden kalkmazsa hakkında ceza davası açılsın diye Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuracağım" dediği ihtarname konusu yerler şöyle:

"Otobüsler, otobüs durakları, alt ve üst geçitler, yeraltı(metro) ulaşım yerleri, AŞTİ, belediye otobüsleri,metro bilet ve kartları, doğalgaz ve su faturaları, cadde ve sokak tabelalar ve benzeri yerler."

Bir yalnız CHP’li
Meclis’te alınan, "iptal edilen amblemin flama olarak kullanılması" kararının altında imzası bulunan ve parti içinde büyük tepki çeken CHP’li Meclis Üyesi Umut Çevik kararın altından toplanan Meclis’te yerini aldı. Ancak Meclis öncesi CHP Grup toplantısına katılmayan Çevik Meclis’te de CHP’li diğer üyelerle birlikte oturmadı. CHP’nin disiplin sevk ettiği Çevik’in yakın çevresine, "Bu kararın altına imza atmayı uygun gördüm. Partimi seviyorum, üzerime gelirlerse beni açıklama yapmak durumunda bırakırlar" dediği öğrenildi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.