Haberler

Uludağ için düğmeye basıldı

Tarih: 19 Ağustos 2008 Kaynak: Olay Yazan: Seyit Gündoğan
Uludağ için düğmeye basıldı Uludağ''ın yeniden yapılanması için ilk somut adımı atan Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Uludağ''ı ve Oteller Bölgesi''ni yeniden şekillendirmek amacıyla, düzenlediği ‘Uludağ Milli Parkı ve Yapı ve Yerleşimi İçin Silüet Fikir Tasarım Yarışması’nın takvimini belirledi. Danışman ve Asil Jüri üyeleri arasında Bursalı bürokrat ve oda temsilcilerinin de bulunduğu yarışma 7 Ağustos’ta Resmi Gazete''de yayınlanarak resmen başladı.

Projelerin son teslim tarihi olarak 7 Kasım olarak belirlenirken, Jüri; projeleri 21 Kasım’da değerlendirmeye başlayacak. Yapılacak değerlendirmenin ardından yarışmanın sonucu 12 Aralık’ta açıklanacak. Yarışmaya katılan tüm projeler 17-31 Aralık tarihleri arasında Bursa’da sergilenecek ve 20 Aralık’ta da Kolokyom düzenlenecek. Yarışmada; Birinciye 100 Bin YTL, İkinciye 70 Bin YTL, Üçüncüye 50 Bin YTL, beş adet mansiyona da 30’ar Bin YTL para ödülü verilecek.

Çirkin Görüntüden Kurtulacak...
Türkiye’nin kayak turizminin merkezi olan Uludağ’ın yeniden yapılandırılması için en önemli adım atılıyor. Özellikle kış aylarında kayak turizmiyle yerli ve yabancı bir çok turiste ev sahipliği yapan ancak mimari açıdan estetiğe uygun olmayan yapılarla doldurulan Uludağ Milli Parkı, karmaşık ve özensiz görünümden kurtuluyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ocak ayında Türkiye Otelciler Federasyonu’nun (TÜROFED) 2. Olağan Genel Kurulu’nda Uludağ ile ilgili “Ele ele verip Uludağ’ı yeniden kazanmalıyız’ çıkışının ardından Uludağ Çevre ve Orman Bakanlığı düğmeye bastı.

Çevre ve Orman Bakanlığı, Uludağ Milli Parkı’nın en büyük sorunlarından biri olan usulsüz ve mimari açıdan estetik özelliği bulunmayan yapılardan kurtulması için açılacak olan ‘Uludağ Milli Parkı ve Yapı ve Yerleşimi İçin Silüet Fikir Tasarım Yarışması’ 7 Ağustos’ta Resmi Gazetede yayınlanarak resmen başlamış oldu. Uludağ’a günümüz şartlarına uygun bir yapı kazandırmayı amaçlayan yarışma sayesinde Uludağ’ın Birinci ve İkinci Gelişim Bölgeleri Milli Parka yakışır bir şekilde rehabilite edilecek ve üçüncü gelişim bölgesi için de farklı önerilerin ortaya konulmasını sağlayacak.

Yarışma Şartları...
Yarışmacılardan TMMOB Mimarlar Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve Şehir Plancıları odalarından herhangi birine kayıtlı olmaları şartı aranıyor. Yarışmacılardan belli bir zaman süreci sonunda Uludağ’ın arzu edilen silüetinin bugünden hazırlanmasının istendiği yarışmada ayrıca projeyi hazırlarken, mevcut yapılanmayı dikkate almadan bir bütünlük içinde Birinci ve İkinci Gelişim Bölgesi silüetini, ön, arka ve yan görünüşlerini ve projenin iyi anlaşılabilmesi için yeteri kadar kesitlerinin verilmesi isteniyor.

Bununla birlikte yarışmacıların hazırladıkları projede bir bütünlük içinde binaların çatı, kapı, pencere, giriş ve çevre düzenleme detaylarını kullanılacak malzeme cinsine kadar belirtmeleri gerekiyor. Yarışmacılar ayrıca hazırlayacakları projeleri istekleri halinde alternatif olarak 3 farklı renkte sunabilecekler. Yarışmada; Birinciye 100 Bin YTL, İkinciye 70 Bin YTL, Üçüncüye 50 Bin YTL, beş adet mansiyona da 30’ar Bin YTL para ödülü verilecek. Yarışmaya katılmak isteyenler, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne başvurarak şartnameyi temin edebilecekler.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.