Haberler

Mezarlık için ev yıkacaklar

Tarih: 20 Ağustos 2008 Kaynak: Evrensel
Gaziosmanpaşa Habibler Mahallesi önümüzdeki günlerde ‘bir garip dönüşüme’ sahne olacak. Mahallede bulunan 46 ev hakkında ‘mezarlık’ içinde yer aldığı gerekçesi ile ‘İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü’ tarafından yıkım kararı verildi.

Evlerinin yıkılmasını istemeyen mahalle sakinleri ise günlerdir dertlerini anlatacak bir yetkili arıyor. Seçim döneminde kapı kapı gezerek kendilerinden oy alan AKP Hükümeti’ne tepki göstererek, evlerini yıktırmayacaklarını vurguluyor.

‘Evimizi yıktırmayacağız’
1976 yılından beri Habibler’de oturan Zeki Erdinç, evlerini yıktırmayacaklarını söyledi. Yıkım kararı verilen evlere 12 bin YTL ile 16 bin YTL değer biçildiğini belirten Erdinç, bu para ile Topkapı’ya bile gidilemeyeceğini vurguluyor. “Buradaki evlerin birçoğunun tapu tahsis belgesi var. Ya da çoğu evler imar affına uğramış evlerdir ” diye konuşan Erdinç, AKP Hükümeti’nin seçim döneminde ‘evlerinizi yıktırmayacağız’ diye söz verdiğini kaydetti. 1 yıl sonra da mahallenin altyapısının tamamlandığını anlatan Erdinç, ancak bununla beraber yıkım kararlarının geldiğini söyledi. “Biz şimdi anlıyoruz ki bu gelen hizmetler bizim evlerimizi yıktıktan sonra yerine yapılacak villalar için yapılan hizmetlerdir. Yani biz emekçileri, yoksulları sokağa atıp yerlerimizi zenginlere peşkeş çekecekler” diyen Erdinç sözlerine şöyle devam etti: “Bundan sonra da bütün halk birleşip mücadele edip bir göz gecekondumuza sahip çıkıp evlerimizi yıktırmayacağız.”

Elim kırılsaydı da vermeseydim…
Evi için yıkım kararı verilenlerden biri de emekli maaşı ile geçinmeye çalışan Asım Yiğit. Yiğit’in evi daha önce de aynı gerekçe ile yıkılıp yeniden yapılmış. Aradan bir yıl geçtikten sonra tekrar yıkım kararı verilmiş. “Geçen sene memlekete gittim telefon geldi evini yıkıyorlar dedi, çıktım geldim. Evim mezarlıklar içinde olduğu için yıkılması gerektiğini söylediler, sonra da yıkıp evimi mezarlığın dışında kendileri yaptılar. Mezarlıkla benim evimin arasına istinat duvarı çektiler ve yıkılmayacağı sözü verdiler ama bir hafta önce benim evime de yıkım kararı geldi” diyerek yaşadıklarını anlatan Yiğit, evinin bedeli olarak 16 bin YTL verildiğini belirtti. En ucuz dairelerin 80 bin YTL’den satıldığına dikkat çeken Yiğit, “Ben emekli maaşımla nasıl alayım? Çocuklarıma nasıl bakayım” diyerek sitem etti. Son seçimlerde oyunu AKP’ye verdiğini söyleyen Asım Yiğit, “Elim kırılsaydı da vermeseydim, şimdi evimi başıma yıkıyorlar” dedi.

‘Bunların hepsi halk düşmanı’
30 senedir Habibler’de oturan 4 çocuk annesi Emine Güvercin de yaşadıklarına isyan ediyor. İki çocuğunun fabrikada çalışarak kazandığı parayla kıt kanaat geçindiklerini ifade eden Güvercin, evleri yıkıldıktan sonra dışarıda kalacaklarını vurguluyor. Seçimlerden önce AKP’nin ‘Evlerinizi yıktırmayacağız’ diye söz verdiğini kaydeden Güvercin, “Bunların hepsi halk düşmanı. Bunlar yoksulların yanında değil, zenginlerin yanında olan hükümet” diye konuştu.

Hükümet verdiği sözü unuttu
Yıkımlara karşı her cuma eylem yaptıklarını söyleyen Özlem Çiftçi, polislerin kendilerine ‘Hiç kimsenin umurunda değilsiniz ne haliniz varsa görün’ diye cevap verdiğini vurguladı. Evlerini yıktırmayacaklarını dile getiren Çiftçi, “Biz halk olarak evlerimizin yıkılmaması için ölümü bile göze aldık, ne gerekiyorsa yapacağız, gerekiyorsa bedel ödeyeceğiz” dedi. 22 temmuz seçimlerinde kapı kapı dolaşıp AKP’ye oy topladığını anlatan Hatice Yağcı da, ‘AKP Hükümeti’nin ‘Seçimlerden önce tapularınızı vereceğiz, gecekondularınızı yıkıp yerine 3 katlı bina yapacağız’ diye söz verdiğini vurguladı. Ancak seçimler bittikten sonra hükümetin verdiği sözleri unuttuğunu kaydeden Yağcı, yaşadıklarına isyan ediyor.

Kamu binalarının bile tapusu yok
35 yıl Habibler’de oturan ve 2 dönem üst üste mahalle muhtarlığı yapan Sürmeli Aras ise mahalle nüfusunun 30 bini aştığını vurguluyor. Nüfusun yüzde 90’ının yoksulluk sınırının altında yaşam mücadelesi verdiğine dikkat çeken Aras, son gelen yıkım kararıyla da halkın iyice mağdur olduğunu söyledi. “Kendisine Müslüman diyen bir hükümetin Ramazan’a 20 gün kala yüzlerce vatandaşın evini yıkıp sokağa atması hangi Müslümanlığa sığar? Buradaki evlerin çoğu imar affına uğradı, insanlardan yıllarca vergi, elektrik, su parası aldılar. Hatta mevcut kamu binalarının bile tapuları yok” diyen Aras sözlerine şöyle devam ediyor; “Mahallemde 4 tane okul, bir sağlık ocağı, 1 kapalı spor salonu, zabıta müdürlüğü binası mevcut. Bunların hiçbirisinin de tapusu yok. Sen kendi binalarının tapusunun olmadığını görmeyeceksin vatandaşın ise affa uğramış, vergileri ödenmiş bir göz gecekondusunu başlarına yıkacaksın. Buradan yetkililere sesleniyorum, gelin seçimlerden önce vatandaşlara verdiğiniz sözleri tutun, evlerini yıkmaktan vazgeçin, vatandaşların hakkı olan tapularını verin.”
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.