Haberler

33 kişiye mezar olan apartmanın müteahhidi, bir daire parası tazminatla kurtuldu

Tarih: 20 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Mehmet Kuru
17 Ağustos depreminin 9. yıldönümünde yargıdan ilginç bir karar çıktı. Marmara depreminde yıkılan ve 33 kişiye mezar olan Eskişehir''deki Tarhan Apartmanı''nın müteahhidi, tazminatla kurtuldu.

Zamanaşımının dolmasına 2 saat kala kararını açıklayan Eskişehir 3. Asliye Hu- kuk Mahkemesi, müteahhit Haşim Güngörsün''ü binanın taşıyıcı sistemlerini eksik hesapladığı gerekçesiyle suçlu buldu. Müteahhidin, hayatını kaybeden Basmacı ailesinin üç ferdine 55''er bin YTL tazminat ödemesi kararlaştırıldı. Söz konusu toplam ceza, ortalama bir daire fiyatına tekabül ediyor. Olayda belediyenin ihmalini de inceleyen mahkeme, proje aşamasında ve binanın inşası sırasında gerekli kontrollerin yapılmadığı sonucuna vardı. Ancak, konunun daha önce idare mahkemesinde görülmesi gerektiğine hükmedildi ve davanın görev yönünden reddine karar verildi.

Türkiye''yi yasa boğan 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi, Eskişehir''i de vurmuş, yerle bir olan Tarhan Apartmanı''nda 33 kişi ölmüş, 27 kişi de yaralanmıştı. Bunun üzerine, yıkılan binanın yapılmasında ihmali bulunanlar hakkında kamu davası açıldı. Mahkemenin ilk ara kararının ardından davaya müdahil olarak katılan ve olayda hayatını yitirenlerin yakınlarından Metin Basmacı ve Derya Basmacı, müteahhit Haşim Güngörsün ile Büyükşehir Belediyesi hakkında, tazminat davası açtı. Eskişehir 3. Asliye Hukuk Mahkemesi''nde 27 Aralık 2004''te açılan ve 3 yıl 8 ay süren dava, 20 duruşmanın ardından sonuçlandı. Mahkeme, binanın taşıyıcı sistemlerini eksik hesapladığı gerekçesiyle müteahhit Haşim Güngörsün''ü suçlu bularak, Basmacı ailesinin ölen 3 ferdinin her biri için 55 bin 984 YTL tazminat ödemeye mahkûm etti. Mahkeme, projeyi ve binanın yapımında gerekli kontrolleri yapmadığı gerekçesiyle suçlu bulduğu belediyeyle ilgili olarak ise daha önce idare mahkemesinde görülmesi gerektiği gerekçesiyle davanın görev yönünden reddine karar verdi.

Olayda eşi ve çocuklarını kaybeden Metin Basmacı, yıllar sonra da olsa olumlu bir kararın çıkmasının sevindirici olduğunu; ancak bir insan hayatının bu kadar ucuz olmaması gerektiğini söyledi. Basmacı, amacının para kazanmak değil, suçluların cezasız kalmasını önlemek ve caydırıcılık oluşmasını sağlamak için mücadele verdiğini kaydetti. Olayla ilgili cezai davanın 7,5 yıl sonra geçtiğimiz mart ayında zamanaşımı yüzünden düştüğünü hatırlatan Basmacı, "Burada 33 insan öldü. Ama buna rağmen ortada suçlu bulunamadı. Şimdi suçlulara tazminat ödetiyorlar. Ben işin parasında değilim. Hani bu suçu işleyen insanların cezası nerede ben ona bakıyorum. Benim canlarım gitmiş. Çuvalla para verseler neye yarar?" ifadesini kullandı.

Mağdur avukatları, zamanaşımı süresinin dolmasına 2 saat kala verilen mahkeme kararını temyiz etmelerinin tazminat davasını kazanmalarına destek sağladığını vurgulayarak, "Muhtemel bir bozma kararı dava zamanaşımından dolayı düşmüş olsa bile açılacak tazminat davalarında referans olarak değerlendirilir." dedi.

Dava iki kez temyize gitmişti
7 yıl 5 ay süren Tarhan Apartmanı davasında, tutuksuz sanıklardan eski Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Soydaş ile Ahmet Korkmaz, müteahhit Haşim Güngörsün ve Erdin Erol, Eskişehir Ağır Ceza Mahkemesi''nce 2003 yılında, 3 yıl 4''er ay hapis ve 50''şer milyon lira para cezasına çarptırılmıştı. Sanıkların, temyiz için Yargıtay''a gönderdikleri dava, eksik yargılama yapıldığı gerekçesiyle bozularak dosya yerel mahkemeye iade edilmişti. İkinci mahkeme ise dosyayı 16 Şubat 2007 tarihinde zamanaşımının dolmasına iki saat kala karara bağlamış ve Tarhan Apartmanı müteahhidi Haşim Güngörsün''e ''gereken özeni göstermemek, sakat bina yapmak ve binanın yıkılmasına sebebiyet vermek'' suçlarından 3 yıl 4 ay hapis ve 50 YTL adli para cezası verirken, diğer sanıklar beraat etmişti. Bu kez mağdurlar, kararı aynı gün Yargıtay''a taşımış, Yargıtay 9. Ceza Dairesi''nde, 18 Mart 2008 tarihinde davayı bozarak kararı yine yerel mahkemeye göndermişti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.