Haberler

Daskyleion''da antik giriş kapısı bulundu

Tarih: 20 Ağustos 2008 Kaynak: CNN Türk
Balıkesir''in Bandırma ilçesinde yürütülen Daskyleion kazılarında, antik giriş yolu ve kapısı bulundu.

Yapılan açıklamaya göre, Bandırma''nın 30 kilometre güneyinde, Kuş Gölü''nün güneydoğu köşesinde, Pers İmparatorluğu''nun Valilik Merkezinin (Satraplık) bulunduğu Hisartepe-Daskyleion kazılarını yapan Prof. Dr. Tomris Bakır ve Doç. Dr. Kaan İren, 5 metre genişliğinde, andezit plaka taşlarla kaplı antik yol keşfetti.

Şimdilik 31 metre uzunluğundaki kıvrılarak kaleye çıkan yolda, binlerce yıl atlı arabaların gidip geldiğinin ve yolun Hellenistik ve Bizans dönemlerinde birçok kez tamir edildiğinin anlaşıldığı belirtilen açıklamada, "Hisartepe yamacından dik bir şekilde aşağıya inen yolun Kuş Gölü''ne doğru yönelmesi dikkat çekmektedir. Yolun alt kısmında, artık var olmayan ve 3 metre genişliğindeki bir ahşap kapının söve delikleri de ele geçmiştir" denildi.

Açıklamada, yola bitişik olarak, milattan önce (MÖ) 4. yüzyılda, Pers dönemine ait 2,70 metre kalınlığında yeni bir surun daha ortaya çıkarıldığı ifade edildi.

İlk defa ortaya çıkarılan bir yapı
Öte yandan, açıklamada, Daskyleion''da Pers Satraplarına ait, M.Ö. 395 yılında Spartalı komutan Agesilaos tarafından tahrip edilmiş bir yapının, 100 metrekare büyüklükteki salonunun 1,80 metre genişlikteki temellerinin bu yıl tam ortaya çıkarıldığı bildirildi. Salona giriş kapısı ile hemen bitişiğindeki ek odanın da bulunduğu kaydedilen açıklamada, Anadolu''da Pers İmparatorluğu''na ait böyle bir yapı kompleksinin ilk defa ortaya çıkarıldığı vurgulandı.

Daskyleion''da, Kültür ve Turizm Bakanlığıyla Bandırma Ticaret Odası ve Balıkesir Valiliğinin desteklediği kazılarla ilgili bu yılki çalışmalar, 31 Ağustos''ta sona erecek.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.