Haberler

‘Abant’ın sadece 10 yılı kaldı’

Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal Yazan: Metin Ferah

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Entomolojisi ve Koruma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Beşir Yüksel, “10 yıl sonra Abant olmayabilir” dedi. Bolu Abant Tabiat Parkı’nın yoğun insan baskısı, erozyona uğrayan toprağın akarak gölü doldurması sonucu SOS verdiğini söyledi. Orman mühen-disleri ve bakanlık yetkililerinden oluşan bir heyetle bölgede incelemelerde bulunan Yüksel, endişeli:

“Yoğun insan baskısının yanı sıra bir de otlatma ve hayvancılığın olması, erozyona uğrayan toprağın göle akarak gölün dolmasına, gölün değişmesine neden oluyor. Kısaca Abant SOS veriyor. Abant bu şekilde kullanılmaya devam edildiği sürece parkın sınırları içerisinde ardıç, çam ve göknar ağaçlarının yetişmesi çok zor olacak. Yaklaşık 10 yıl sonra Abant’ta taş ve kayadan başka bir şey kalmayacak. Yamaçlarda yarım insan boyunda toprak aşağı kısımlarda toplanarak göle akıyor.”

Yrd. Doç. Dr. Yüksel’e göre Abant, insan baskısının yanı sıra kuraklığın da pençesinde: “Yaklaşık 10 yıllık bir periyotta ortaya çıkan bu kuraklığın üç yılını yaşamış durumdayız. 2005 yılından bu yana her yıl yüzde 20-30 fazladan bir buharlaşma mevcut. Fazladan oluşan buharlaşma bitkilere yansıyarak kurumaya yol açıyor.”

Peki çare yok mu? Yüksel’e göre çare şu: “Gerçek anlamda bir master plan yapılmalı. Ormana insan girişi planlanmalı. Keçiler ve büyükbaş hayvanların ormanda otlatılması, trekking sistemi içerisinde insanların ormanın her tarafına girip çıkabilmeleri, toprak ve bitki örtüsüne de zarar veriyor, toprak kaybına yol açıyor. En az 30 santimetrelik toprak altında olması gereken ağaçların kökleri tamamen yüzeye çıkmış durumda. Abant’ta riskli alanlara insan ve hayvan girişleri kesinlikle yasaklanarak koruma altına alınmalı.”

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.