Haberler

Nükleerde dev anlaşma

Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: Milliyet

Mersin Akkuyu’da nükleer santral kurma ihalesi için Doğan Enerji, Anadolu Endüstri Holding, Unit Investment konsorsiyumu, Kanadalı üretici Bruce Power ile birlikte hareket edecek. Doğan Enerji, Anadolu Endüstri Holding, Unit Investment ve Bruce Power, nükleer güç santralı kurup işletecek ve Türkiye Elektrik Ticaret A.Ş.’ye (TETAŞ) enerji satacak şirketin belirlenmesi için düzenlenecek yarışmaya girmek amacıyla hazırlık çalışmaları yapmak için anlaşma imzaladı. Doğan Enerji, Anadolu Endüstri Holding, Unit Investment’in oluşturduğu UDA adlı konsorsiyum Kanada’nın tek özel nükleer enerji üreticisi Bruce Power ile Mersin Akkuyu Bölgesi’nde nükleer güç santrali kurup işletmek için eylül ayında yapılması planlanan ihaleye katılacak.

Altı ünite işletiyor
Doğan Enerji ve Anadolu Endüstri Holding’in anlaşma mutabakatı imzaladığı Hollanda merkezli Unit Investment, daha önceden şartname almıştı.

Taraflar arasında işbirliğinin koşullarını belirleyen bir anlaşma mutabakatı imzalandığı açıklandı. Konsorsiyumun birlikte ihaleye katılacağı Kanadalı Bruce Power mevcut durumda toplam kapasitesi yaklaşık 4 bin 700 MW olan 6 CANDU ünetisi işletiyor.

Şirket, Bruce A ve B santrallarının yer aldığı saha üzerinde 10-13 milyar dolar yatırımla 4 bin MW ek kapasite eklemeyi ve Batı Kanada’da Peace Henri civarında 4 bin MW kapasiteli nükleer santral kurmayı planlıyor. Yatırımların tamamlanmasıyla Bruce Power 2020 yılında 15 GW kapasite iletme noktasına gelecek.

7.4 milyar dolarlık yatırım
TETAŞ tarafından düzenlenecek ihalede 3 ile 5 bin MW arasında değişecek büyüklükte bir nükleer enerji santralı yapımı öngörülüyor. 3 bin MW büyüklüğünde bir santralın maliyeti ise 7.4 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Taraflar arasındaki anlaşmaya göre göre Bruce Power işletmeci ve ortak olarak yüzde 50 hisse ile yer alabilecek ve yanında bir yabancı ortak getirebilecek. Ayrıca işletme ile ilgili kararlarnda öncelikli söz hakkına sahip olacak.
Yerli yatırımcılar Doğan, Anadolu Endüstri Holding ve UNİT de tarafların kabul edebileceği dördüncü bir ortak getirme hakkına da sahip bulunuyor.

Konsorsiyum ve yabancı ortağı Bruce Power’ın ihaleyi kazanması durumunda kuracağı nükleer santralın en ileri teknolojiyle yapılmış,denenmiş ve prototip olmayan bir nükleer enerji santralı olacağı belirtildi. Dünyada nükleer santral projelerine bakıldığında Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Japonya ve Finlandiya’da 1’er, Güney Kore’de 3, Çin’de 6, Rusya’da da 7 adet toplam gücü 31.878 MW olan 37 adet nükleer santralın inşaatının devam ettiği görülüyor. Fransa elektrik eneriji ihtiyacının yüzde 78’ini, Japonya ise yüzde 28’ini nükleer santrallardan karşılıyor.

Nükleerde talip sayısı artıyor
 - 24 Eylül 2008’deki ihale için şartname alan şirketler şöyle:
 - Vinci Construction Grand Projects (Fransa)
 - Itochu Corporation (Japonya)
 - AECL (Kanada)
 - Suez Tractabel (Fransa - Belçika)
 - Atostroyexport Tsco (Rusya)
 - Enka- KEPCO (Güney Kore)
 - China Nuclear Power Com. Co.- Park Holding
 - Unit Investment N.V. (Belçika)
 - Iberdrola SA-Sabancı Holding-General Electric Hitachi Nuclear Energy (GEH)

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.