Haberler

Arkitera''da Beyoğlu Sahnesi tartışması

Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman

İstanbul''un en önemli noktalarından birinde yapılması planlanan Şehir Tiyatroları Beyoğlu Sahnesi Yarışması''nı 6 kişiden oluşan genç bir mimar ekibi kazandı.

56 projenin katıldığı yarışmanın sonucunun jüri ile birlikte tartışıldığı toplantı, 11 Ağustos''ta İstanbul Metropoliten Planlama Merkezi''nde gerçekleştirildi. Toplantının ardından tartışmalar da başladı. Mimarlık sitesi www.arkitera.com''da yarışmanın sonucu konuşuluyor. Arkitera''dan yapılan açıklamada şöyle deniliyor: "İstanbul''a çağdaş bir tiyatro binası kazandırılması amacı ile başlayan süreç sonunda, seçilen projenin yetersiz nitelikte ve kent ölçeğinde hatalı bir proje olduğu görüşü ağırlık kazandı. Hararetli tartışmada ilk olarak danışman jüri üyelerinden İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Orhan Alkaya söze başladı. Alkaya, 1935 yılında da bir tiyatro yarışmasının düzenlenip sonuçlandığını, ancak uygulanmadığını belirtti.

2008''de yapılan bu yarışmanın sonucunda seçilen projenin ise, uygulanmasını beklediklerini dile getirdi. Toplantıda, jüri üyelerinin değerlendirmelerinin tatmin edici olmaması, danışman jüri üyelerinin projelere jüri üyelerinden daha hâkim görünmesi gibi unsurlar, katılımcıların beklentisinin karşılanmamasına sebep oldu." Bunun yanında yarışmada birinci olan projenin konseptinin yer altına gömülü olmasının en büyük eleştirilerden biri olduğu söyleniyor. Orhan Alkaya, Yıldız Kenter, Ali Taygun ve Nurullah Tuncer gibi tiyatrocuların danışmanlık yaptıkları yarışmanın jürisi Sümer Gürel, Cengiz Eruzun, Oktay Ekinci, Özer Erenman, Turgut Alton, Fikret Berker ve Hülya Dinç Atılgan''dan oluşuyordu. Anlaşılan o ki Şehir Tiyatroları Beyoğlu Sahnesi daha çok konuşulacak.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.