Haberler

2 yıllık arsa dişleme planı!

Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: Vatan
TESCO “Bizim bu süreçte hiçbir yönlendirmemiz olmadı” demişti ama... TESCO Silivri’deki arazinin imar değişikliğini adım adım yönetmiş.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’ye uzanan Silivri’deki ayrıcalıklı imar planı değişikliği skandalı ortaya çıktıktan sonra, arsayı satın alan TESCO “Bizim bu süreçte hiçbir yönlendirmemiz olmadı” demişti.

Ancak ele geçen yeni belgeler, bu savunmanın doğru olmadığını ortaya koydu. TESCO ile arsayı satan Karasu arasındaki yazışmalara göre İngiliz şirket plan değişikliklerini tam 2 yıl izlemiş ve taleplerini bildirmiş.

Silivri’deki imar değişikliği skandalı ortaya çıktığında “Bizim bu konuda hiç bir yönlendirmemiz olmadı” açıklaması yapan TESCO’nun imar değişikliğinin yapıldığı iki yıl boyunca taleplerini gün gün arsanın o zamanki sahibi Mehmet Karasu’ya ilettiği ortaya çıktı. VATAN’a ulaşan bazı belgelere göre, TESCO iki yıllık satın alma sürecinde tüm imar taleplerini arsayı pazarlayan ortaklardan Mehmet Karasu’ya tek tek bildirdi. İlk yazışma 31 Aðustos 2006’da.

TESCO, skandal ortaya çıktıktan sonra yaptığı 14 Ağustos tarihli açıklamasında şöyle demişti: ”Satış vaadi sözleşmesinin şartlarının gerçekleşmesi sırasında, taahhüt eden şahısları, bu süreç sırasında yönlendirmemiz söz konusu olmamıştır ve bu şahısların bu süreci nasıl yürüttükleri konusunda da bir bilgimiz yoktur. Yapılan bütün değişiklikler, belediye meclislerinden yasal süreler tamamlanarak onaylanmıştır. Şirketimiz, arsayı bu şartlar çerçevesinde, ilgili tapu müdürlüğü nezdinde yapılan işlem ile satın almıştır.”

İlk yazışma 31 Ağustos 2006’da
VATAN’ın ulaştığı belgeler ise bu konuda farklı gelişmeler yaşandığını ortaya koyuyor. TESCO Gayrimenkul Satın Alma Yönetmeni Ayşe H. Çetinel ile Akademi Ofset’in sahibi Mehmet Karasu arasında yapılan yazışmalar olaya ilginç bir boyut kazandırıyor. Bu yazışmalara göre Karasu her aşamada Çetinel’e bilgi veriyor. Hatta Denizbank’tan alınan kredi aşamasında TESCO da devreye giriyor ve Denizbank’ın sorduğu soruları cevaplıyor.

TESCO’ya arsanın gelişimi hakkında her aşamada Karasu tarafından bilgi verildiği bu belgeler ile gün ışığına çıkıyor. İşte yazışmalarda dikkat çeken konular:

- İlk yazışma 31 Ağustos 2006 tarihinde yapılıyor. Yani Şaban Dişli ile Mehmet Karasu arasında yapılan sözleşmeyle aynı tarihte.

- TESCO Gayrimenkul Satınalma Yönetmeni Ayşe H. Çetinel, Mehmet Karasu’ya şu bilgiyi ulaştırıyor:

“Onay mercii Malcolm Brummer Pazartesi öğleden sonra Salı sabahı telekonferans yapmak istemiş. Ben şehir dışında olacağım ama gelişmeleri takip ediyorum. Dolayısıyla sizi haberdar ederim. Bu durumda sorun çıkmazsa Çarşamba imza atabiliriz.”

Mehmet Karasu bu yazıya aynı gün cevap veriyor: “Bu arada yarın sözleşme eklerini kontrol etmeniz için size ulaştıracağım. Sözleşmenin son şeklini ise Malcolm Brummer ile yapılacak görüşme sonrasında Hüseyin Bey sizlerle paylaşacaktır.”

Banka kredisini bile biliyorlar
Mehmet Karasu ile Ayşe Çetinel arasındaki 2 Ekim 2006 tarihli yazışmada ise Karasu’nun Denizbank’tan arsayı satın almak için çektiği banka kredisinden bahsediliyor.

Karasu: “Denizbank’ın da desteğiyle arazinin alımı dün tamamlandı. Saygıyla...”

Ayşe Çetinel bu yazıya şu anlamlı cevabı veriyor: “Evet haberim var. Bizi de bir kaç konuyu görüşmek için aradılar. Hayırlı olsun, umarım devamını da en kısa sürede getireceğiz.”

Belediyenin taahhüdünü bile biliyorlar
7 Ekim 2006 tarihli yazışmada ise çok ilginç bir detay bulunuyor. Mehmet Karasu, Ayşe Çetinel’e yazdığı yazıda imar ve ruhsat ile ilgili teknik bilgiler verirken, dünkü VATAN’da yayınlanan ve Belediye Başkan Yardımcısı Metin Karakaş tarafından imzalandığı iddia edilen taahhütnameye de atıf yapılıyor: “İmar durumuyla değil, Silivri’deki ruhsat aşamasında konuşulacak bir konudur. Bizim sözleşme sürecimizden değildir. Dolayısıyla atıfta dahi bulunmaya gerek yok diye düşünüyoruz. Bu konuda hiçbir sorun olmayacağını (imar durumu teyidinden ve Silivri Belediyesi karşılıklı teyidlerinden) iki taraf da biliyor.”

Dişli’nin 1 milyon doları teminatlar arasında sayılmıyor
Mehmet Karasu TESCO’ya yazdığı 7 Ekim 2006 tarihli yazdığı yazıda arsanın hemen satın alınmasını istiyor. Bunu isterken de bankadan çekilen kredinin detayları hakkında bilgi veriyor. Bu bilgilerde Şaban Dişli’nin ’1 milyon dolar teminat yatırdığına dair’ hiçbir bbilgi yer almıyor: ”Sözleşme, olmazsa olmaz kredi maddesi değil. 1. derece ipotekler verdik (7 milyon YTL) ve TESCO mecburiyetimiz yok. Arsa alındı. Ancak siz süre konusundaki edimlerinizi yerine getirmemekte ısrar ediyorsunuz.“
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.