Haberler

Suudiler ‘laik şehirler’ kurup Dubai’nin tahtını sallayacak

Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: Vatan
Suudi Arabistan, petrolde son dönemde gelen rekor artışların getirdiği zenginlikle 70 milyar dolar yatırımla ultra lüks 4 yeni şehir inşa edecek. Ülkedeki ’yenileşme’ hareketini simgeleyecek bu yeni şehirlerde kadınlar ilk kez çarşafsız gezip otomobil kullanabilecek.

Petrolün varilinin 100 doların üstünde seyretmesi nedeniyle bütçesi onlarca milyar dolar fazla veren Suudi Arabistan, Dubai’nin Arap dünyasındaki tahtını sarsacak 4 yani şehir projesi için artık son rötuşları yapıyor. 70 milyar dolarlık bu ultra-lüks şehirler, Kral Abdullah’ın ülkede başlatmak istediği “yenileşme” hareketinin de en önemli simgesi olacak. Daha da önemlisi Suudiler’in sıkı Vahabi kuralları bu kentlerde uygulanmayacak. Bu nedenle batı basını Suudiler’in 38 bin kişilik bir işçi ordusuyla inşa ettiği bu yeni şehirler için “Suudi Arabistan’ın laik kentleri” benzetmesini yapıyor.

Reuters ajansına göre Rabig, Medine, Hail ve Jazan’a kurulacak yeni kentlerde Suudi kadınlara ve gençlere göz açtırmayan din polisi görev yapmayacak.

Sinema yasağı olmayacak
Ülke genelinde yasak olan sinema salonları ilk kez burada boy gösterecek. Hatta Suudi Arabistan tarihinde ilk kez kadınların otomobil kullanmasına bu kentlerde izin verilecek. Bazı spekülasyonlara göre kadınların çarşaf giyme zorunluluğu bile kaldırılabilir. Amaç ise batılıların bu kentlerde rahatça yaşamasına uygun bir ortam hazırlamak ve buraya kolayca dış yatırım çekebilmek.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.