Haberler

Başkan Topbaş; “İstanbul’un su problemi yok…”

Tarih: 22 Ağustos 2008 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Melen Çayı’nın pompalarının bakıma alındığını ve 23 Ağustos’tan itibaren yeniden su verileceğini açıklayan Başkan Topbaş, “İstanbul’da su problemi yok, ancak İstanbullulardan suyu israf etmemelerini rica ediyorum” dedi.

Eyüp’teki Yeşilpınar Yüzme Havuzu ile Erdem Beyazıt Kütüphanesi’nin açılışını yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, törenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Melen Çayı’nın 13-23 Ağustos tarihleri arasında pompalarının bakımını yapacaklarını daha önce ilan ettiklerini hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, çayın su seviyesinin bu tarihlerde düşük olması nedeniyle bakımı gerçekleştirdiklerini söyledi. Bir yıl boyunca çalışan pompalardan kış aylarında dolu dolu su alabilmek için genel bir bakım yapıldığını ifade eden Kadir Topbaş, suyun 23 Ağustos’tan sonra yeniden İstanbul’a pompalanacağını açıkladı.

Melen Çayı’ndaki su potansiyelinin şu an için düşük olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Şu an aldığımız su Melen Çayı Projesi’nin birinci etabıydı ve bizim için can simidi oldu. Projenin dört etabı da bittiğinde havzaya baraj yapılmış olacak ve bölgede 60-70 milyon metreküp su tutulacak. İhale aşamasında olan bu proje gelecek yıla kadar tamamlanacak. Şu an barajlarımızın genel doluluk oranı yüzde 23’lerde ve İstanbul’da su problemi yok. Melen’den su almasaydık doluluk oranı şu anda yüzde 12 olacaktı. Demek ki yüzde 11’lik Melen payımız var. Bu da şunu gösteriyor, yağışlar başlayana kadar bu su bizi idare edecek. Ancak İstanbullular dikkat etmeli, israf etmemeli. Buharlaşma çok yüksek seviyede. Uzun yılların en sıcak günlerini yaşıyoruz. Bu nedenle Türkiye’de yaşayan herkesin su tasarrufu yapması gerekiyor.”
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.