Haberler

Altgeçit Kuğulu kavaklarını kurutuyor

Tarih: 22 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Kuğulu’ya yapılan altgeçitler parktaki kavakları etkilemeye başladı. Parkın çevresindeki iki kavak ağacı kurudu. Diğer ağaçlarda da kuruma belirtileri görülmeye başlandı. Kavaklıdere’de sınırları içinde yer alan ve Ankara’nın önemli dinlenme ve gezi alanlarından biri olan Kuğulu Park’ın, Atatürk Bulvarı’na bakan kısmındaki 37 yıllık “servi kavak” türü ağaçlar kuruyor. Park kenarında toplu halde bulunan 8 kavak ağacından 2’si kurudu. Diğer kavaklarda da kuruma belirtileri gözleniyor. Kavakların kurumasındaki en büyük etkenin ise Anakent Belediyesi’nin itirazlara karşın yaptığı altgeçitler olduğu belirtiliyor. Belediye, Kuğulu Park’ın yanına yapmayı planladığı altgeçit için önce Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na müracaat etmişti. Kurul da bu başvuruyu değerlendirerek belediyenin talebini kabul etmiş ve 1. derece SİT alanı olan Kuğulu Park’ın, Atatürk Bulvarı’na bakan bölümünde, “tecavüzün minimum müdahale gerektirecek şekilde refüj ve yolun düzenlenmesine” izin vermişti.

Bu karara meslek odaları ve yurttaşlar büyük tepki göstermişlerdi. Yaşanan tüm bu tartışmalar arasında belediye altgeçidin inşaatını tamamlamış ve 2007 yılı mart ayında da kullanıma açmıştı. Belediyenin yaptığı altgeçidin çevreye olan etkileri ise zamanla ortaya çıkmaya başladı. İki yıl öncesinin aynı döneminde çekilen fotoğraflara bakıldığında parkın kenarındaki kavakların gür olarak ayakta olduğu gözlenirken şimdi ise durum tam tersini gösteriyor. Eski canlılığını kaybeden kavakların kuruması Kuğulu’nun bir parcasının da kaybedildiği anlamına geliyor.

Kavakların neden kuruduğu konusunda bilgi veren Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Demirtaş, bölgeden geçen ve derinliği yaklaşık olarak 5 metreyi bulan Kuğulu altgeçitlerinin, taban suyu hareketlerini durdurduğunu, bunun da taban suyunun Kuğulu Park’a ulaşmasını engellediğini belirtti. Kuğulu altgeçidinin yapım çalışmalarında Kuğulu’nun Atatürk Bulvarı sınırına dikilmiş yaklaşık 15 kavak ağacının hem yer üstündeki kısımlarının zarar gördüğünü hem de köklerinin kesildiğini kaydeden Demirtaş, kavakların köklerinin kesilen yerlerinin üzerine ise beton döküldüğünü aktardı. Demirtaş, altgeçit çalışmaları sırasında bölgede inceleme yaptıktıklarını ve bu kavakların, yapılan çalışma nedeniyle kuruyacağını söylediklerini de ifade ederek “Şu anda kavakların bir kısmı kurudu. Kuğulu altgeçidi zamanla parkın tümünü etkileyecek. İleriki dönemlerde diğer ağaçlar da kuruyacak. İlk sırada kavaklar vardı. Şimdi sırada diğer ağaçlar var” dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.