Haberler

Tünel Kalıp Sistemi ile Nihavent Konutlar

Tarih: 22 Ağustos 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Semra Hoyraz
Meram''da Nihavend Konutları''nın temelini atıldı. 156 konutun 1 yılda teslim edileceğini belirten Topbaş, binaların dayanıklı olması için Tünel Kalıp Sistemi ile inşa edildiğini belirtti.

Konya''da Mertokon İnşaat Mühendislik AŞ 156 dairelik Meram Toplu Konutları ve 192 dairelik Meram Toplu Konutları ikinci etabını yapıp zamanında teslim ettikten sonra şimdi de Nihavend Konutları''nı hızlı bir şekilde inşa ediyor. Batı Hadimi Mahallesi''nde temelleri atılan 156 konuttan oluşacak ve dairelerin brütü 150 metrekare olan Nihavend Konutları''nın 1 yıl içinde yapılarak sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor. Nihavend Konutlarının İnşaat Mühendisliğini Konya İnşaat Mühendisleri Odası eski Başkanı Yaşar Pişkince üstlenirken, Konya Mimarlar Odası eski Başkanı Mehmet Dolular ise Mimarlığını yapıyor. Basın mensuplarına örnek daireleri gezdiren Mertokon İnşaat Mühendislik A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı M. Sami Topbaş, yaklaşık 2 ay önce başladıkları Nihavend Konutları''nın bir yılda tamamlayıp sahiplerine teslim etmeyi hedeflediklerini ifade etti. Depreme dayanıklı olması için Tünel Kalıp Sistemi ile inşa edilen binaların yap-sat modeli ile müşterilerine sunulacağını belirten Topbaş, dairelerin ortalama 100 bin YTL''den satışa çıkarılacağını ve 24 aydan 72 aya varan sabit fiyat garantisi ile ev sahibi olmak isteyenlere sunulacağını söyledi.

Depreme dayanıklı konutlar
Konutların brüt 150 metrekareden oluştuğunu belirten mimar Dolular, Nihavent Konutları''nın Konya''nın örf ve adetlerine uygun olarak inşa ettiklerini, konutların yanında dinlenme alanları ve otopark da yapacaklarını belirtti. Konutların mühendisliğini yapan Yaşar Pişkince de binaların depreme dayanıklı olarak yapıldığını kaydetti. İnşaatların hem hızlı bitmesi hem de sağlam olması için Tünel Kalıp Sistemi uyguladıklarını anlatan Yaşar Pişkince, "Tünel Kalıp Sistemi iyi yapılırsa depreme son derece dayanıklı bir sistemdir" dedi. Türkiye''nin yaklaşık 400 bin konuta ihtiyaç duyulduğunu, fakat TOKİ''nin yaptığı konutların yeterli olmadığını belirterek, "Özel sektörün böyle sıkıntılı bir dönemde inşaat sektörüne yatırım yapıyor. Konutların da bir yıl gibi kısa bir sürede bitirilip teslim edilmesi büyük bir olay'' dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.