Haberler

Depremde çöken apartmanın mimarı 55 bin YTL ödeyecek

Tarih: 22 Ağustos 2008 Kaynak: Vatan
17 Ağustos depreminde oturdukları apartmanın yıkılmasıyla eşini ve oğlunu kaybeden Metin Basmacı’nın açtığı davada, mimar tazminata mahkum oldu.

17 Ağustos’ta eşi ve oğlunu kaybeden 61 yaşındaki emekli bankacı Metin Basmacı’nın hukuk savaşı emsal niteliği taşıyor... Marmara depreminde Eskişehir’de bir tek oturdukları Sivrihisar Caddesi’ndeki 8 katlı Tarhan Apartmanı’nın yıkıldığını söyleyen Basmacı, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“42 yaşındaki eşim Suriye Basmacı ve 21 yaşındaki üniversite öğrencisi oğlum yaşaşımı yitirdi. Apartmanda 32 kişi öldü, 4 kişi yaralandı. Kızım Derya ve ben 8 saat kaldığımız enkazdan yaralı olarak kurtulduk. Olayın ardından Tarhan Apartmanı’nın teknik sorumlu mimar Haşim Güngörsün’e belediyede görevli mimar Ahmet Korkmaz’a, binanın yapıldığı yıl belediyede inşaat mühendisi olarak görev yapan 2000’li yılların başında da bir süre DYP’den Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Orhan Soydaş’a, belediye görevlileri Erdin Erol ve Mehmet Sonkaya’ya ile yıkılan binanın zemin katında oto galericiliği yapan ve dükkanını genişletmek için bina kolonlarını kestiği iddia edilen Ertuğrul Uzun hakkında ilk olarak 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.”

Ceza davası düştü
Metin Basmacı davanın daha sonra Eskişehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başladığını ve 2003 yılında sanıklardan Haşim Güngörsün, Ahmet Korkmaz, başkanı Orhan Soydaş ve Erdin Erol’u 3’er yıl 4’er ay hapis cezasına çarptırdığını, Ertuğrul Uzun ile Mehmet Sonkaya’nın beraat ettiklerini söyledi. Basmacı yaşadıkları süreci şöyle anlattı: “Dava daha sonra temyizden geri döndü. Sanıklar yeniden yargılanmaya başlandı. Mahkeme zaman aşımı süresinin dolmasına bir gün kala 16 Şubat 2007’de Güngörsün’ü 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı, diğer 5 sanık ise beraat etti. Dava zaman aşımına uğradı. AİHM’-ye başvurdum. Başvurum kabul edildi. Ordan gelecek sonucu bekliyorum.”

Tazminat davasını kazandı
Ceza davası sürerken kızı Derya Basmacı ile birlikte 27 Aralık 2004’te Eskişehir 3’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’nde mimar Güngörsün hakkında 55’er bin YTL’lik manevi tazmit davası açtıklarını söyleyen Metin Basmacı davanın geçen ay sona erdiğini kaydedetti. Basmacı, mahkemenin eski Cumhurbaşkanlarından Kenan Evren’in Marmaris’teki villasını da yapan mimar Haşim Güngörsün’ün kendilerine 55 bin YTL tazminat ödemesine karar verdiğini belirterek “Haşim Güngörsün bize 55 bin YTL’yi yasal faizlerle birlikte ödeyecek” dedi.

Evren’in villasının da mimarı....
Evren’in de Marmaris’teki villasının mimarı da olan Haşim Güngörsün, depremzede Metin Basmacı’ya 55 bin YTL ödeyecek.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.