Haberler

‘UÜ’de inşaat bölümü açılsın’

Tarih: 22 Ağustos 2008 Kaynak: Olay
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Yönetimi, Uludağ Üniversitesi’nde halen bulunmayan inşaat mühendisliği bölümünün açılması için yeni Rektör Prof. Dr. Mete Cengiz’i ziyaret etti.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mete Cengiz’e yeni görevi dolayısıyla hayırlı olsun ziyaretinde bulunan İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu, yıllardır açılmayan inşaat mühendisliği bölümünün mutlaka açılması gerektiğini söyledi. Mühendislik biliminin ana dalı olan inşaat mühendisliği bölümünün UÜ’de kapalı olmasının üzüntü verici olduğunu dile getiren İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, yıllardır yaptıkları başvuruların değerlendirilmeye alınmamasından şikâyet etti. 1994 yılından beri İnşaat Mühendisliği Bölümü’nün açılması için çalışmalar yaptıklarını dile getiren Şahin, “Aradan geçen 14 yıllık süre içerisinde herhangi bir gelişme olmadı. Bursa gibi büyük bir şehirde inşaat sektörü her geçen gün büyümekte, fakat bizim henüz sektöre yön verecek bir bölümümüz yok” dedi.

Her Mimarlık Mühendislik Fakültesi’nin vazgeçilmez 4 ana dalından biri olması gereken İnşaat Mühendisliği Bölümü’nün Bursa gibi büyük bir kentte bulunmamasının herkes adına büyük kayıp olduğuna dikkat çeken Şahin, 2 bin 500 üyeli İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin herhangi bir konferans verdiğinde kendi üniversitelerinden değil, Ankara ve İstanbul’dan hocalar çağırmak zorunda kaldığının altını çizdi.

Rektör Cengiz''den Destek...
Rektör Cengiz ise, inşaat bölümünün bünyelerinde mutlaka bulunması gerektiğini söyleyerek, “Mimarlık Mühendislik Fakültesi’nde inşaat mühendisliği bölümünün ivedi olarak açılması gerektiğine inanıyoruz” dedi. İnşaat Mühendisliği Bölümü için alt yapı çalışmalarını hızlandıracaklarını belirten Rektör Cengiz, yeni sezon telaşında olduklarını ve önümüzdeki bir ay içerisinde inşaat bölümü için getirilen teklifleri değerlendirmeye alacaklarını söyledi. Bursa’da İnşaat Mühendisliği Bölümü kurulması halinde çalışacak akademik personel bulmakta zorluk çekmeyeceklerini vurgulayan Cengiz, bütün yeniliklere açık olduğunu ve bölümün bir an önce açılarak üniversiteye kazandırılacağını sözlerine ekledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.