Haberler

''Cumhuriyet'' mimarisine asimilasyon girişimleri

Tarih: 25 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Bayer
''Ankara''da uzun süredir Cumhuriyet dönemi yapılarının deforme edilmesi ve yok edilmesine yönelik sistematik yürütülen asimilasyon politikasının son olarak modern mimarlık anlayışının önemli simgelerinden biri olan Cebeci Ortaokulu''nu hedef aldığını'' bildiriyor TMMOB Ankara Mimarlar Odası...

İktidarın kendi siyasal yapısının bir uzantısı olarak kentteki Cumhuriyet döneminin sembollerinin kimliğini değiştirmeyi hedef aldığını belirten Mimarlar Odası''nın açıklamasında özetle şöyle deniliyor:

Cebeci Ortaokulu 1938''de Alman mimar Bruno Taut ve Macar mimar Franz Hilinger tarafından tasarlanmıştır. Bruno Taut dünyada modern mimarlığın gelişimine önemli katkılar sağlamış, ünlü bir mimardır. MEB''de çalıştığı dönemlerde özellikle okul tasarımları üzerine çalışmıştır. Cebeci Ortaokulu''nda da bulunan güneş kırıcıları, bu dönemin sembolü olarak pek çok okullarda uygulanmıştır.

1930''lu yıllarda inşa edilen okullar, modern eğitimin gereklerini yerine getiren yapılardır.

Modernleşmenin gereği olan akılcı çözümleme yöntemleri, binaların tasarım anlayışına da yansımıştır. Işık kullanımları, mekánların organizasyonları dikkatlice ele alınarak, okulda öğrencilerin dikkatini dağıtacak süslemelerden kaçınılarak yeni dönemin rasyonel anlayışıyla inşa edilmiştir. Bu rasyonel anlayışın bir uzantısı olarak teknolojinin yeni olanaklarıyla binalar betonarme olarak yapılmıştır.

Cebeci Ortaokulu''nda yapılan tadilatla betonarme olan binanın cephesine ahşap çıtalar takılarak yığma bina imajı verilmeye çalışılmış, ''Osmanlı cumbaları''na gönderme yapılmıştır.

Peki, bu değişikliklere kim karar verdi; hangi bilgi birikimiyle, hangi nedenlerle böylesi bir uygulamaya gidildi? Böyle bir yapıya başka bir kimlik giydirilmesine kimin hakkı var?

Açıklamanın en dikkat çekici ifadeleri şöyle:

"Eğitim yapılarında başlatılan bu Osmanlı mimarisi özleminin eğitimin içeriğini de etkileyecek gerici bir yaklaşımın ürünü olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Başta Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Kültür Bakanlığı olmak üzere, tüm yetkililer bu tarihsel yıkımı durdurmalıdır."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.