Haberler

Araplar Anadolu yakasını sevdi

Tarih: 25 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal Yazan: Satfiye Yuva Kireçci
Yıllardır İstanbul’a gelen zengin Arap turistler yeni yapılan beş yıldızlı oteller sayesinde şehrin Anadolu yakasını da keşfetti. Yalıları gezen, Şile’de denize giren ve Bağdat Caddesi’nde alışveriş yapan Araplardan turizmciler memnun.

Ortadoğu ülkelerinden gelen zengin Arap turistlerin yeni mekânı İstanbul’un Anadolu yakası oldu. Anadolu yakasındaki yalıları gezen, boğazda tekne turu yapan, Şile’de denize giren, Polonezköy’de dolaşan, Bağdat Caddesi ve Kozyatağı CarrefourSA’dan alışveriş yapan Arap turistler yıllar sonra Anadolu yakasını keşfetmiş oldu.

Arap turistlerin Anadolu yakasında özellikle, Marriott Hotel, ByOtell, The Green Park Bostancı, Titanic Business Hotel İstanbul-Asia ve Şile Dedeman gibi otelleri tercih ettiği görülüyor.

Ortadoğu ülkelerinden Türkiye’ye turist getiren en büyük tur operatörlerinden biri olan Mercan Turizm’in sahibi Cüneyt Mengü, “Arap turistler genelde Lübnan, Suriye, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman ve Kuveyt gibi ülkelerden geliyor. Bu yılın ilk altı ayında 50 bin geceleme yaptık. Bu geçen yılın neredeyse iki katı büyüklükte bir rakam” dedi.

Tanıtım etkili oldu
Arap turist sayısının artmasında özellikle Lübnan, Suriye ve Ürdün’de yaptıkları tanıtım çalışmasının büyük rolü olduğunu ifade eden Mengü, “Araplar İstanbul’a tarihi yerleri gezmek ve alışveriş yapmak için geliyor. Fakat son dönemde Şile’de de güzel otellerin yapılması denize girmek isteyen Arapların ilgisini çekiyor. Zaten Taksim ve Sultahmet civarındaki oteller dolduğu için biz de turistleri Anadolu yakasındaki otellere kaydırıyoruz. Bu bölge turizmi için de iyi oluyor” diye konuştu.

Anadolu yakasında da gezecek yerlerin olduğunu ifade eden Mengü, Polonezköy’ün, Şile’nin ve Çamlıca’nın ülkelerindeki sıcak iklimden kaçan Arap turistlerin ilgisini çektiğinin anlattı.

Arap turistlerin harcama potansiyelinin Avrupalıya göre çok daha yüksek olduğunu söyleyen Mengü, “Bir Arap turist 10 Avrupalı turistten daha fazla harcama yapar. Lükste sınır tanımazlar. Günlüğü 2 bin 3 bin dolar olan teknelerden kiralarlar, helikopterlerle şehir turu yaparlar, lüks restoranlarda yemek yerler. Çoğu modern giyindiği için Arap olduğunu ilk başta anlayamazsınız” açıklamasında bulundu.

Anadolu yakasını tercih eden Arap turistlerin kaldığı otellerden biri de Istanbul Marriott Hotel Asia. Otel yetkilileri, “1 Temmuz-15 Eylül arasında Arap ve Körfez ülkelerinden misafirlerimiz otelimizde konaklayacak. Avrupa yakasını bilen Ortadoğulu turistler Anadolu yakasını da keşfetmek üzere otelimizde kalıyor” dedi.

Istanbul Marriott Hotel Asia’yı genelde iş seyahati için gelen misafirlerin kullandığı söyleyen yetkililer, “Daha çok ABD ve Avrupa ülkelerinden gelen iş insanlarını ağırlıyoruz. Yaz dönemindeyse haziran ve temmuz aylarında iş seyahatlerinde bir düşüş olduğundan Ortadoğu pazarıyla iş yapan tur operatörleri ile anlaştık. Bu amaçla gezi ve turistik seyahat amaçlı İstanbul’a gelen Ortadoğulu turistleri ağırlıyoruz. Genelde gelen misafirler Ürdün, Süriye ve Lübnan olmak üzere Körfez ülke insanları. Bunlar çoğunlukla yaz aylarında ülkelerindeki sıcaktan da kaçıyor” açıklamasında bulundu.

Adalar manzaralı
Anadolu yakasının ilk beş yıldızlı oteli olan Istanbul Marriott Hotel Asia hakkında da bilgi veren yetkililer şunları söyledi:
“238 odası bulunan otelimiz Adalar ve deniz manzarasıyla dikkat çekiyor. Bin 500 metrekare alanda en büyüğü 700 kişi kapa-siteli üç balo salonu ve sekiz toplantı odası, iki açık, bir kapalı havuzu ve bahçesiyle bir çok etkinliğe cevap verebiliyoruz.”

Arap turistlerin kaldığı bir diğer otel olan ByOtell, İstanbul’un Anadolu yakasındaki beş yıldızlı otel ihtiyacını karşılamak ve sağlık turizmine yeni bir boyut getirmek üzere ByGroup tarafından geçen yıl açıldı. Tesisin otel bölümünde 129 odası, deniz ve şehir manzaralı suitleri ile misafirlere beklentilerin üstünde bir konaklama alternatifi sunuluyor. Kongre merkeziyse yüksek teknolojik altyapıya sahip 303 kişilik konferans salonu, 650 kişilik balo salonu, 15 adet toplantı odasıyla hizmet veriyor.

ByOtell’i diğer beş yıldızlı otellerden ayıran en önemli özelli verdiği sağlık hizmetleri. Otel bünyesinde bulanan medikal estetik ve güzellik merkezinde son teknolojik cihazlar, uzman hekimler ve tecrübeli estetisyenlerle kişiye özel tedavi yöntemleri sunuluyor. Arap turistlerin bu hizmetlerden yaralanmak için de oteli tercih ettiği belirtiliyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.