Haberler

Çukurova, bu projeyi bekliyor

Tarih: 25 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman
Çukurova''ya ''''can suyu'''' olacak 500 milyon dolarlık ''''Kazanlı-Tarsus Sahil Projesi''''nin turizmcilere tahsis edilmesinin yörede merakla beklendiği bildirildi.

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Karagözlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Danıştay''ın Turizmi Teşvik Kanunu''nun bazı hükümlerini ''''Ormanlar'''' yönünden iptal kararı sonrasında TBMM''nin, Anayasa''nın 169. maddesinde yeni düzenleme yapmasının ardından tahsisleri konusunda başlanan yazışmaların sürdüğünü söyledi.

Yazışmalar nedeniyle şu an tahsislerin yapılamadığını ifade eden Karagözlü, ''''sürecin bir an önce tamamlanması gerekir. Çünkü tahsisler yapılır yapılmaz yasa gereği ihaleyi alan firmanın 2.5 yıl içinde inşaatların tamamını bitirmiş olması gerekiyor. Yani tahsisin bir an önce yapılıp, inşaat için tanınan zamanın tamamlanma sürecine hız katılmalı'''' dedi.

Projenin yöreye çok ciddi getirilerinin olacağını ifade eden Karagözlü, şöyle konuştu:

''''Sürecin hızlanması adına ilgili bakanlıkla yaptığımız görüşmeler neticesinde 2009 yılına kadar tahsis işleminin tamamlanmasının planlandığını öğrendik. Proje yöreyi ciddi anlamda hareketlendirecek. Çünkü, projenin her biri 900 yataklı 10 tatil köyü, 600 yataklı kamping alanı, 3 golf sahası ve diğer sosyal tesislerin kurulması planlanan 14 kilometrelik geniş bir alanı kapsıyor.''''

Proje, 10 Bin Yatak Kazandıracak
Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Mustafa Güler de proje ile Mersin başta olmak üzere tüm Çukurova yöresinin önemli kazanımlar elde edeceğini bildirdi.

Tahsislerin tüm yörede merakla beklendiğini anlatan Güler, şöyle devam etti:

''''Proje, 4 bin kişiye iş olanağı yaratacak. Yılda 150 milyon dolar ülkemize doğrudan gelir sağlayacak. Bu nedenle tahsislerin derhal yapılması gerekir. Bununla birlikte Çukurova''ya 1 yıl içinde 500 milyon dolarlık yatırımı da getirir. Bu da Adana-Mersin ekonomisine adeta ''can suyu'' olacak.''''

Turizm kenti olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Mersin''de yaşanan yatak kapasitesi sorununa değinen Güler, ''''Yatak kapasitesi sınırlı olan kentimizde, turizm için gerekli çalışmalar yapılıyor. Ama yatak sorunu hep göz ardı ediliyor. Oysa, yatak sorunu olan bir kente turist gelse bile, nerede kalacak? Bu kapsamda kentimize 10 bin yatak kazandıracak projenin acilen hayata geçirilmesi gerekir'''' diye konuştu.

Büyük Fırsat
Mersin Turizm İşletmecileri Derneği (MERTİD) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Demir de projenin önemine işaret ederek, bir an önce tahsislere başlanması gerektiğini yineledi.

Mersin''in sahip olduğu birçok güzelliğe rağmen turizm konusunda yıllardır beklenen hamlenin gerçekleştirilemediğini ifade eden Demir, ''''Turizmin en canlı olduğu dönemlerde kent sahillerindeki 7 bin yatak kapasitesi neredeyse sürekli dolu oluyor ve zaman zaman da yetersiz kalıyor'''' dedi.

''''Yıllardır turizm çalışması yapılan Mersin''de ''Kazanlı-Tarsus Sahil Projesi''nin bir anda yatak kapasitesini katlayarak, önemli bir fırsat yaratacağına'''' işaret eden Demir, çoğalan otellerle birlikte rekabetin artacağını, böylelikle de hizmet kalitesinin yükseleceğini kaydetti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.