Haberler

Kiracıya indirim yapmıyoruz pazarlama desteği veriyoruz

Tarih: 25 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman Yazan: İsa Sezen
Forum alışveriş merkezleri, kiraların yüksekliğinden yakınan mağaza sahiplerine müşteri bulmada yardımcı oluyor. Merkez, cirosu düşük kalan mağazaların önünde etkinlikler düzenliyor.

Sayıları hızla artan alışveriş merkezlerinde mağaza açan yerli giyim markaları kiraların yüksekliğinden şikâyetçi. Rakamların fazla olmadığını savunan alışveriş merkezleri ise zor durumda olan kiracılarına pazarlama desteği veriyor. Türkiye''nin dört bir yerinde hızla yayılan Forum AVM''leriyle büyüyen Multi Turkmall''ın CEO''su Levent Eyüboğlu, gelir gider dengesini iyi ayarlayamayan, mali altyapısını sağlam oluşturmayan mağazaların kiralarını ödemekte zorlandığı görüşünde. Kiracılara ''Bizden indirim beklemeyin'' dediklerini belirten Eyüboğlu, "Forumlarda satışları ve cirosu düşük olan mağazaların hemen yardımına koşuyoruz. Ya o mağazanın yakınında yada önünde etkinlikler yapıyoruz ya da servis otobüslerinin o bölgeye yakın olmasını sağlıyoruz. Kiracımızın pazarlama elemanı gibi çalışıyoruz." dedi.

Son dört yılda İzmir, Mersin, Denizli, Trabzon ve İzmir''de ''Forum'' adlı alışveriş merkezlerini hizmete açan Multi Turkmall, 6 alışveriş merkezinin inşasına da devam ediyor. Bugüne kadar söz konusu yatırımlar için 3,5 milyar Euro''luk kaynak ayıran şirket, 2012 yılında Türkiye genelinde Forum alışveriş merkezlerinin sayısını 22''ye çıkarmayı hedefliyor. Firma, 10 milyar Euro''ya çıkacak yatırım sayesinde yıllık 400 milyon Euro kira geliri elde edecek. Trabzon, Mersin ve İzmir''deki Forumları gazetecilerle birlikte gezen Multi Turkmall üst yöneticisi Levent Eyüboğlu, sektörle ve hedefleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkiye''deki alışveriş merkezlerinin toplam 3,5 milyon metrekareye ulaştığı bilgisini veren Eyüboğlu, ülkenin her gün büyüyen ekonomisi, barındırdığı potansiyel ve alışveriş turizminin canlanması gibi faktörlerin etkisiyle sektörde yatırımcı sayısının arttığına dikkat çekti. Türkiye''de çok fazla alışveriş merkezi açılmaya başlandığına, bu durumun tehlikeli boyutlara vardığına dikkat çeken Eyüboğlu, "Yatırımcı sadece bugünü değil yarını da düşünmek zorunda. Yatırım yapmadan önce o bölgenin gelecek yıllardaki potansiyelini araştırmalı. Biz bu konuda çok hassas davranıyoruz. Yatırım planladığımız; ancak başka alışveriş merkezlerinin de yapılacağını duyduğumuz bazı illerde yatırım yapmaktan vazgeçtik. Alışveriş merkezleri konusunda uzman olmayanların sektöre girmesini tavsiye etmiyoruz." şeklinde konuştu. Sektörün içinde bulunduğu 11 yıldır kiracıların bütün alışveriş merkezi fiyatlarının yüksek olduğundan yakındığını ifade eden Eyüboğlu, kimsenin zorla kontrat imzalatmadığını, merkezlerin yatırımlarını kontratlara göre planladığını kaydetti. Kiracıların indirim talep etmemesi gerektiğini vurgulayan Eyüboğlu, "Bizden destek olmamızı istesin, yardım edelim. Cirosunu nasıl artırabileceğimize dair projeler geliştirelim. Pazarlama desteği verelim. Her türlü sorunu beraber çözmeye çalışalım. Ancak kiralarda indirim beklenmesin." dedi.

Merkezlerimizi halka açacağız
Avrupa gayrimenkul sektöründe lider Hollandalı Multi Corporation''ın Türkiye iştiraki olan Multi Turkmall''ın CEO''su Levent Eyüboğlu, gelişen illere yatırım yaptıklarını ve şirketin cirosunun her yıl önemli artışlar elde ettiğini kaydetti. Alışveriş merkezlerinin sayısını 22''ye çıkarmayı planlayan şirket, daha sonra tüm Forumları tek bir çatı altında toplayıp gayrimenkul yatırım ortaklığı gibi halka açmayı planlıyor. Eyüboğlu, halka açıldıklarında kiracılarından hisselere yoğun talep geleceğini tahmin ediyor. Eyüboğlu''nun verdiği bilgiye göre Forum AVM''ler alışveriş turizminden pay almak için ciddi çalışmalar yapıyor. Suriyeli 800 otobüs dolusu turistin Türkiye ziyaretlerinde Forum Mersin''e alışveriş turuna gelmeleri konusunda seyahat acenteleriyle anlaşma yaptıklarını ifade eden Eyüboğlu; Lübnan, Ürdün ve Irak gibi ülkelerden de turist beklediklerini söyledi. Forum Trabzon için Gürcistan''dan Trabzon''a feribotlarla bir gün konaklamalı, haftada 3 gün düzenlenecek feribot seferleri, savaş çıkması sebebiyle gerçekleşememiş. Eyüboğlu, "Önümüzdeki dönemde bu proje için de start vereceğiz. Türkiye''nin bu konuda önü açık. Hedefimiz birbiri ardına açılan forumlarla Türkiye''nin alışveriş turizminden aldığı payı hızla artırmak." dedi.

Rakamlarla Forum alışveriş merkezleri
Ankara ve Aydın''da açılacak Forumlarla bu yılın sonunda 6 merkeze ulaşılacak.

İnşası süren Forum İstanbul, TEM, Antalya, Diyarbakır, Gaziantep, Kayseri AVM''lerinin 2009''da, Bakırköy ve Kayseri Forum''un 2010''da hizmete açılması planlanıyor.

En büyük yatırım 600 milyon Euro ile Forum Bakırköy olacak.

Hizmete giren dört Forum''da toplam 616 mağaza açıldı. 8 bin kişiye iş imkanı sağlandı. 2012 yılına kadar 22 merkez daha hizmete girecek, buralarda toplam 53 bin kişi istihdam edilecek.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.