Haberler

Çökme tehlikesi bulunan sekiz asırlık binanın temeline çimento enjekte edildi

Tarih: 25 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Ersan Temizel
Yeraltı suları nedeniyle çökme tehlikesi yaşayan 8 asırlık Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi restore ediliyor. Dünyanın ilk hastanesi ve tıp fakültesi olan tarihi müzeyi ayakta tutmak için temeline tam 575 ton çimento enjekte edildi.

Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğü, asırlık binayı kurtarmak için geçen yıl ihaleye çıktı. İhaleyi 900 bin YTL''ye alan HB İnşaat Şirketi, bir yıldır restorasyon çalışmalarını sürdürüyor.

Selçuklu Devleti döneminde inşa edilen binada yeraltı sularının çekilmesine bağlı olarak çökmeler meydana geldi. çökmelerle birlikte duvarlarda çatlakların oluşması üzerine Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, bir proje hazırladı. Önce zemindeki çökmelerin önüne geçmek için binanın temeline çimento enjekte edildi. Şerbet şeklinde bina temeline enjekte edilen çimento için 720 metre uzunluğunda delikler açıldı. Binanın dış cephesinde her iki metre aralıklarla 6 metre derinliğe inildi. Barometre aracılığıyla sıkılan çimentonun oluşturduğu basınç takip edildi. 3 bar basınç üzerine çıkmadan yapılan çalışma, binanın iç kısmında açılan deliklerle devam ettirildi. 3 bin metrekare alan üzerine inşa edilen binanın, yağmur sularından etkilenmemiesi için etrafına drenaj kanalı açıldı. Yine proje kapsamında, mıcır taşlarının arasına plastik borularla havalandırma delikleri konularak binanın nem ve rutubete karşı direnci artırıldı.

Dünyanın ilk hastanesi ve tıp fakültesi
Gevher Nesibe Darüşşifahanesi, Selçuklu Devleti hükümdarlarından 2. Kılıçaslan''ın kızı Gevher Nesibe Sultan adına yaptırıldı. Gevher Nesibe, rivayete göre, Selçuklu ordusu komutanlarından bir sipahiye gönlünü kaptırdı. Ancak ağabeyi 1. Gıyaseddin Keyhüsrev buna karşı çıktı. Gevher Nesibe Sultan, üzüntüsünden dolayı verem hastalığına yakalanıp öldü. Nesibe Sultan''ın vasiyeti üzerine Gevher Nesibe Darüşşifahanesi yaptırıldı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.