Haberler

Hükümet, TOKİ''ye padişah yetkisi verdi

Tarih: 25 Ağustos 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Fehim Genç

TOKİ, bu yasadan aldığı güçle gözüne kestirdiği yere istediği binayı dikecek, istediği projeyi yapacak. Belediye, TOKİ''nin yaptığı uygulama planlarını seve seve onaylayacak. Bu planlar şehircilik ilkelerine ve yürürlükteki planlara aykırı olsa bile geçerli sayılacak. Belediye meclisi TOKİ''nin getirdiği planı beğenmedi, onaylamadı diyelim, o zaman ne olacak? Hiç bir şey! TOKİ''nin planı, üç aylık bekleme süresinden sonra yürürlüğe girecek.

Aynı şekilde Özelleştirme İdaresi (ÖİB) de kendi planlarını yapacak. Özelleştirme kapsamındaki kuruluşların arsaları ve özelleştirme kapsamında satılacak arsalar için ÖİB''in hazırladığı planlar geçerli olacak.

Bu yasayla koruma kurulları da devre dışı bırakıldı. Tarihi, kentsel ve doğal güzellikleri korumakla yükümlü olan ve bu görevlerini başarıyla sürdüren koruma kurulları, TOKİ ve Özelleştirme İdaresi''nin planlarına dokunamayacak.

İyi niyet aramak boşuna
Bu kadar yetki iyi niyetle verilmiş olabilir mi? Zaten bakanlık ve idarelerin imar planı yapma yetkisi tartışılırken, TOKİ ve Özelleştirme İdaresi''nin bu kadar olağanüstü yetkilerle donatılması iyi niyetle açıklanabilir mi?

İyi niyet aramak boşuna. Bütün çaba, rant bölgelerinde ortaya çıkabilecek engelleri ortadan kaldırmaya dönük. Bu yasa sayesinde artık ne belediye ne de koruma kurulları, hükümetin TOKİ ve Özelleştirme İdaresi tarafından yapılacak gayrimenkul projelerine taş koyamayacak.

Galataport ihalesi yakındır
Yasa, TOKİ ve Özelleştirme İdaresi''nin önünü açtı bir kere. Artık bu kurumları tut tutabilirsen. Çok beklemeyiz. Yıllardan beri tartışılan projelerin ihaleleri apar topar yapılacak. Galataport, Dubai kuleleri, Haydarpaşa Port ve Boğaz''a üçüncü köprü ihalelerinin eli kulağındadır.

Bu ihalelerin hızla gündeme getirilecek olmasının iki önemli nedeni var. Birincisi beklemeye tahammülleri yok. Mahalle büyüklüğündeki arsaları satacaklar ki bütçeyi yamayabilsinler. İkincisi de yasanın iptal edileceği korkusu. Bu yasanın iptali için dava açılmazsa zaten hiçbir yasa için açılmaz. Yasa iptal edilene kadar da atı alan Üsküdar''ı geçer.

Okul, hastane hepsi satılacak
Bitmedi. Hükümet bu yasa sayesinde Devlet Demiryolları, Devlet Havalimanları ve Devlet Su İşleri''nin bina ve arsalarını da satacak. Zaten okulları daha önceden gözüne kestirmişti. Okullar da satılacak. Çocuklar eğitim görmek için her sabah kilometrelerce yol gidecek. Sonra sıra hastanelere gelecek. Gerçi hastaneler bu yasada unutulmuş. Ama ne olacak, bir maddeyle o da eklenir, olur biter.

Pakmaya, hasarlı okulu yıkıp yenisini yaptırıyor
Şişli Belediyesi''ni ve Pakmaya yöneticilerini alkışlıyorum. Şişli Belediyesi ilçede eskiyen, hasar gören, kapasitesi yetersiz kalan okul binalarını yenileme projesi başlatmış. Bugüne kadar 17 okul yenilenmiş. Bu yenileme projesi kapsamında Mareşal Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu da yıkılacak ve yerine yenisi yapılacak. Yeni okulun inşaat masrafını ekmek mayaları üreticisi Pakmaya üstlenmiş.

İnşaat bittiğinde yeni ve sağlam okulda binlerce öğrenci güven içinde eğitim görecek. Şişli Belediyesi ve Pakmaya''nın vicdan sahibi yöneticilerini yürekten alkışlıyorum.

1999 depremlerinde İstanbul''da 1290 okul hasar gördü. Aradan 9 yıl geçti, bu okullardan ancak 101 tanesi onarıldı. Okullar açılıncaya kadar da 41 tanesi onarılacak. Dokuz yılda onarılan okul sayısı 142 tane...

Dokuz yıldır yüzbinlerce çocuk, kendilerini bekleyen kötü kaderden habersiz, her gün bu hasarlı okullarda eğitim gördü.

Şimdi tatil. Okulların açılmasına bir aydan daha az zaman kaldı. Koca yaz gelip geçiyor, binlerce hasarlı okula bir çivi çakan yok.

Yüzbinlerce çocuk, kendilerini bekleyen kötü kaderden habersiz, yine bu hasarlı okullarda her gün eğitim görmeye devam edecek. Bu hasarlı okulların bir an önce yıkılıp yerine sağlamının yapılması şart. Ama kimsenin umurunda değil.

Pakmaya gibi binlerce şirket var İstanbul''da. Her şirket bir okul yaptırsa... Mesela 500 büyük şirket birer tane okul yaptırsa, hasarlı okulların yarısı bir kalemde yenilenmiş olur.

Haydi büyükler, gösterin büyüklüğünüzü!

Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.