Haberler

Nükleerde iki ayak bir pabuçta

Tarih: 26 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Nükleer santral ihalesi için şartname alan 11 şirketten 6’sı bilgilendirme süreçlerine katılırken, bunların 4’ü, 24 Eylül’de yapılacak ihalenin, küresel dalga ortamında kredi bulma sorunu nedeniyle ertelenmesini istedi. Enerji Bakanlığı ise talebi kabul etmedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, şirketlerin daha sıkı çalışarak 24 Eylül’e yetiştirmeleri gerektiğini belirterek “Kaybedecek zamanımız yok” dedi. Bakan, Mersin’den sonra Sinop için de harekete geçeceklerini söyledi.

Enerji Bakanlığı Ankara’da, ihale sürecine dahil olan şirketlerin de katılımıyla Nükleer Bilgilendirme Toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Güler, Türkiye’nin nükleer enerjiyle randevusunu hep geciktirdiğini ifade ederek, “Ama inşallah bu sefer nükleer enerjiye kavuşacağız” dedi. Nükleer santral konusunda bazı çevre örgütlerinin nasıl ikna edileceğinin sorulması üzerine Güler, “En büyük çevre kirliliği fakirliktir” diye konuştu.

İhaleyi yapan kurum olan Türkiye Elektrik Ticaret Taahhüt Anonim Şirketi’nin (TETAŞ) Genel Müdürü Hacı Duran Gökkaya da şartname alan 11 şirketten 6’sının 192 adet soru, görüş ve değişiklik önerisi ile başvurduğunu ifade etti.

İhalenin 24 Eylül’de yapılacağını söyleyen Gökkaya, en uygun teklifin Bakanlar Kurulu’na sunulacağını, kabul edildiği takdirde bu şirket ile sözleşme imzalanacağını belirtti. 31 Aralık 2020’ye kadar işletmeye alınan nükleer santral için alım garantisi verileceğini kaydeden Gökkaya, alım süresinin 15 yıl olacağını ve 31 Aralık 2030 tarihini geçmeyeceğini vurguladı.

Radyoaktif Atığı Devlet Gömecek
Nükleer santral ihalesi için gelen 192 soru ve talebin çoğu idare tarafından kabul görmedi. Bu kapsamda firmaların, ihale erteleme, Hazine garantisi verilmesi, alım garanti süresinin 15 yıldan 20 yıla çıkarılması istekleri reddedildi. İdarenin yanıtlarına göre, Nükleer Enerji Alanında Üçüncü Şahıslara Karşı Hukuki Sorumluluğa İlişkin Paris Sözleşmesi’nde öngörülen esasların Türk hukukuna uygulanması çalışmaları devam ederken “Uçak çarpması gibi olasılıklar ve santralın güvenliğinin sağlanmasından kolluk kuvvetleri de görevli olacak.” Nükleer santralin devreden çıkarılması ve sökülmesi işletmecinin, radyoaktif atıkların kalıcı olarak depolanması, bertaraf edilmesi devletin sorumluluğunda olacak.

Şartname alan şirketler de şunlar: AECL Atomic Energy Of Canada Limited (Kanada), Itochu Corporation (Japonya), Vinci Construction Grand Projets (Fransa), Suez Tractebel (Fransa-Belçika), Atostroyexport (Rusya), KEPCO (Güney Kore-Türkiye), China Nuclear Power Components Co. (Çin), Unit Investment N.V. (Hollanda), Hacı Ömer Sabancı Holding (Türkiye), Alsim-Alarko Sanayi Tesisleri (Türkiye), Hattat Holding (Türkiye).
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.