Haberler

MNG otel aşkıyla ''yanıp tutuşuyor''

Tarih: 26 Ağustos 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Alp Arbak, Uğur Becerikli, Veysi Sağlam



1999:
Antalya''da Topkapı Palace''ın arkasındaki ormanlık alanın tahsisi için başvuru reddedildi. Bir yıl sonra yangın çıktı, o alan MNG''ye verildi

2006: Bodrum''da MNG''nin iki şirketine ormanlıkta otel izni verildi. Bir yıl sonra yangın çıktı. MNG aynı bölgede koyu toprakla doldurdu

Turizmin gözbebeklerinden Bodrum''da geçtiğimiz yıl yetkililerin "Kesinlikle orman kalacak" diye açıkladıkları yanan ormanlık alanın, ikisi MNG Holding bünyesinde, toplam 3 şirkete otel için tahsis edildiği ortaya çıktı. Tahsisten bir yıl sonra ormanda yangın çıkması, kafalarda soru işaretlerine neden oldu. MNG bir süre önce aynı yerdeki koyu toprakla doldurmuş ve olay ortaya çıkınca "Cezası neyse öderiz" demişti. MNG''nin 1998''de Antalya''da Topkapı Palace''ı yaptığı alanın arkasındaki ormanlık alanın tahsisi için başvurduğu, ilk anda reddedildiği ortaya çıktı. Bir yıl sonra ise bölgede çıkan yangında ormanlık alanın bir kısmının yandığı ve bölgenin MNG''ye tahsis edildiği belirlendi.

3 ayrı şirkete tahsis
Bodrum''da geçtiğimiz yıl yanan Pina Yarımadası''nda, Güvercinlik köyü çevresindeki ormanlık alanın bir bölümünün turistik tesis için ikisi MNG Holding bünyesinde olmak üzere 3 ayrı şirkete tahsis edildiği ortaya çıktı. Başvuruları üzerine 2006''da, Mehmet Nazif Günal''ın sahibi olduğu MNG bünyesindeki Günal İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş.''ye 85 dönüm ve Güvercinlik Enternasyonal Otelcilik Turizm A.Ş.''ye ise 80 dönümlük alan tahsis edildi. Aynı yıl Erhan Boysanoğlu''nun sahibi olduğu Mesa Holding bünyesindeki MİA Turistik Tesisleri A.Ş.''ye de 95 dönüm alan tahsis edildi.

Bir yıl sonra yangın
Hazırlıklar sürerken, geçtiğimiz yaz Güvercinlik köyü yakınlarında orman yangını çıktı. 238 hektarlık ormanlık alanın yandığı yangının 3 ayrı noktadan başlaması nedeniyle sabotaj iddiaları ortaya atıldı. Ancak yapılan soruşturmada herhangi bir bulguya rastlanmadı. Ormanın turistik tesis yapmak için kasten yakıldığı iddialarını gündeme getiren "Yurtsever Cephe Bodrum İnisitiyatifi", "Tahsisler Dursun" eylemi yaptı. ve yaklaşık 5 bin Bodrumlu''nun imzasının yer aldığı dilekçeyi Kültür ve Turizm Bakanı Günay''ın Bodrum ziyareti sırasında kendisine sundu. Bu bölgedeki otel izinleriyle ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri şu bilgileri verdiler: 
 - Güvercinlik''te orman mülkiyetinde bulunan 1, 2, 3 ve 4 numaralı tahsisler ilk olarak 11.11.1997 tarihinde tahsis yapıldı. 
 - Güvercinlik Turizm alanı kesin tahsis işlemi ise 01.06.2006 tarihinde yapıldı. 
 - Yapılaşma izninde bina yüksekliklerinin 5 kat olacağı kayda bağlandı. 
 - Daha sonra kıyı kenar çizgisinden itibaren 50 metre park olarak düzeneceği ve ''bu alanların halka açık olması'' zorunlu olduğu için planda revizyon yapıldı.

Pina Yarımadası''nda denizi izinsiz doldurdu
MNG Holding, Pina Yarımadası''nda 5 yıldızlı otel yapmayı planladığı bölgenin alt tarafında da iskele yapmak için denizi doldurmuştu. Olayın ortaya çıkmasının ardından tesisin şantiye müdürü Sinan Karaağaçlı, "Denizi sadece biz doldurmuyoruz. Genelkurmay Başkanlığı dahil 9 bakanlıktan izin almayı bekleseydik zaman kaybederdik. Denizi doldurduk, para cezasını bekliyoruz. Mutlaka izin alırız, çünkü 600 kişiye istihdam sağlayacağız" demişti. Bu arada Milas Kaymakamlığı tarafından Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde MNG Holding''e "turizme katkılarından dolayı" plaket verilmişti. Bunun ardından Milas Kaymakamı Bahattin Atçı açığa alınmıştı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da, MNG''ye verilen kıyı düzenleme izninin denizin doldurulabileceği anlamına gelmediğini söyleyerek, "Dosya önüme gelse de, doldurulan alan eski haline getirilmeden bakmayacağım" demişti. İzinsiz dolgu yaptığı gerekçesiyle MNG Holding''e 46 bin 500 YTL''lik para cezası kesilirken, projesi Bakanlık''ta incelemeye alınan şirkete 1 yıllık süre verilmişti. Öte yandan Bodrum ve çevresinde 3+1 olarak kat izni verilmesine rağmen, MNG Holding''e 8 kat için izin verildiği de öne sürülmüştü.

"Tahsis 1997''de verildi revizyonu onayladık"
2007''deki yangında çok sayıda ağacın kül olduğu Bodrum''da şimdi de yapılaşma endişeleri yaşanırken, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay endişelerin yersiz olduğunu söyledi. Yeni bir izin vermediklerine dikkat çeken Günay, "Bizden önce yapılmış işlerle ilgili hukuki durumlar ortaya çıkabiliyor. Ancak, kazanılmış hakları hukuki olarak görmezden gelme şansımız yok" dedi. Günay, MNG''nin kıyıyı doldurmasıyla ilgili, "Başvuruları incelemeye almadım, eski duruma getirmelerini ve sonra inceleme yapılacağını söyledim" dedi.

''Orman, orman kalsın demek çok doğru değil''
Çevre ve Orman eski Bakanı Osman Pepe: Orman, orman olarak kalsın demek çok doğru değil. Ormanın koruma kollama dengesini gözetmek lazım. Ama her şeyi turizm, para, ticaret olarak görmeye başladığınızda iş şirazesinden çıkıyor. Kontrol mekanizmasının çok güçlü olması lazım. Bu sahada güçlü olursak istismarlar minimize edilecektir. Doğa tahrip edilirse turist neden gelsin? O zaman yapılan gecekondu olur, turizm olmaz. Çevrenin çok iyi kullanılması, altyapı üstyapı uyumlu olması lazım. Hiç turizm tesisi yapmayalım demek yanlış. Maden de aranacak, tesisler de yapılacak. Ama, yok pahasına tahrip doğru değil.

Antalya''daki orman alanı yandı, izin çıktı


Antalya''da Bodrum''dakine benzer bir tahsis olayının gerçekleştiği ortaya çıktı. Kundu Beldesi''nde MNG tarafından 1998''de Topkapı Palace Oteli yapıldı. Ancak MNG, denize sıfır yaptığı bu turistik tesisle yetinmedi. Holding, tesisin arkasındaki bin dönümün üzerinde alanı kapsayan ve imar planlarında "Kundu Kent Parkı" olarak işlenen 1 milyon 40 bin 955 metrekarelik alanın da kendisine tahsis edilmesini istedi. Ancak tahsis izni çıkmadı. Bu tahsis kavgası sürerken, 1999''da ormanlık alanda büyük bir orman yangını çıktı. Köylülerin o dönemdeki iddialarına göre bu alanı, bu bölgeyi tahsis almak isteyen firma yakmıştı. Yangında ormanlık alanın büyük kısmı tamamen kül oldu. Çok geçmeden MNG, Orman Bakanlığı mülkiyetindeki bu alanı yeniden tahsis almaya çalıştı ve sonunda 18 delikli golf sahası ve tatil köyü yapılmak üzere tahsisini aldı.

Danıştay dava açtı
Ancak Mimarlar Odası Antalya Şubesi, Antalya Barosu, Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Antalya Şubesi, Kundu Muhtarlığı ile Kundu köylüleri bölgeye ilişkin planların ve tahsisin iptali için Danıştay''a dava açıldı. Danıştay 6. Dairesi, bu alana ilişkin planları Türkiye''ye emsal olacak çok önemli gerekçelerle ve oybirliğiyle iptal etti. Ancak tahsis halen MNG Holding''de.



Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.