Haberler

Türk müteahhitlerin Keşmir’deki başarısı

Tarih: 26 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
17 Ağustos 1999 depreminden sonra “deprem bölgelerinde prefabrik konutlar üretmek” için kurulan Hoks Group en önemli projesini Keşmir’de gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıllarda 17 Ağustos depreminden daha şiddetli bir deprem yaşayan Keşmir de çare prefabrik konutta bulundu. Yüksek rakım ve soğuk iklime rağmen en güvenli ve dayanıklı konut tercihi olarak prefabrik konutları seçen Keşmirliler projenin ilk ayağı olan milletvekili lojmanlarını yapabilmek için bir Türk şirketinden yardım istedi. Yaklaşık 4 bin rakım yükseklikte benzer bir insaat tecrübesi ve bilgisi olmayan işçilerle çalışan Hoks Group mühendisleri zorlu iklim şartlarında adeta imkansızı başardı. Keşmir şartlarında “yapılamaz” kabul edilen projeyi bitiren Hoks Group, Keşmir Parlamentosu tarafından Üstün Hizmet nişanıyla onurlandırdı. Keşmir Özerk bölge Cumhurbaşkanı Raca Zulkarneyn ve Başbakan Serdar Ahmet Atikhan’ın da katıldığı törende Türk mühendislerine ve Hoks Group yöneticilerine teşekkür edildi.

Şirketin yöneticileri Halit Yağmur, Süleyman Öksüz ve Orhan Rıfat Karagöl, gazetecilik, makine mühendisliği, dağcılık gibi birbirinden farklı işlerle uğraşırken bambaşka sektörlerden gelerek bu amaç uğrunda birleşmişler. Aradan geçen bunca yıl ve kötü tecrübelere rağmen Türkiye’de hâlâ ciddi bir deprem bilinci eksikliği olduğunu belirten şirket yöneticileri, fay hattı üzerinde bile betonarme konut yoğunlaşmalarının önüne geçilememesinden yakınıyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.