Haberler

Nükleerde süre uzatım talebi kabul edilmedi

Tarih: 26 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
Nükleer ihalesinde dört firma son teklif verme süresinin uzatılmasını istedi. Tekliflerin 24 Eylül’de açılacağını, süre uzatımı olmayacağını söyleyen Enerji Bakanı Güler ise, ‘Kaybedecek zaman yok. Türkiye nükleer enerjiyle randevusunu hep geciktirdi’ dedi.

Enerji Bakanlığı, Türkiye’nin nükleer enerji ile tanışmasına bir adım kala yerli ve yabancı tüm firmaları son kez dinledi. 11 grubun şartname aldığı ihale ile ilgili sadece altı firmadan 192 soru geldi.

Bunlardan dördü ihalenin son teklif verme tarihinin altı ay ertelenmesini istedi. Gerekçe ise kredi bulmada yaşanan sıkıntı olarak gösterildi. Enerji Bakanı Hilmi Güler, süre uzatımına sıcak bakmadıklarını söyledi. Güler, “24 Eylül saat 14.30’da zarfları açacağız. Bu tip ihalelerde süre uzatımı istenir ama biz bu süreyi yeterli gördük. Süre uzatımı teklifine olumlu bakmıyoruz. Firmalar daha çok çalışarak süremize uysunlar” dedi.

‘Daha sıkı çalışın’
Güler, şirketlerin daha sıkı çalışarak 24 Eylül’e yetişmesi gerektiğini belirterek, “Kaybedecek zamanımız yok. Türkiye’nin nükleer enerjiyle randevusunu hep geciktirdi. Ama inşallah bu sefer nükleer enerjiye kavuşacağız” dedi. Şirketlerden yatırım için uzun vadeli düşünmelerini isteyen Güler, “Bizim meselemiz bugün değildir, bizim meselemiz yarındır. Bugünü kurtarmak gibi bir derdimiz yok. Sizin de uzun vadeli düşünmenizi tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyanın enerji kaynaklarının çok ilginç şekilde yumak haline gelmiş olduğunu ifade eden Güler, bu nedenle enerji diplomasisi sürdürdüklerini söyledi. Arz güvenliği ve çevrenin vazgeçilmez unsurlar olduğunu anlatan Güler, “Küresel ısınmanın tam göbeğindeyiz. Küresel ısınma hepimizin çok ciddi ve sosyal sorumluluk meselesi olarak ele alması gereken bir noktada. Çözümlerden birini nükleer enerji olarak görüyoruz. Hem arz güvenliği açısından hem de sera gazları üretmemesi bakımından” diye konuştu.

Altı şirketten 192 soru
TETAŞ Genel Müdürü Hacı Duran Gökkaya da, şartname alan 11 şirketten altısının 192 adet soru, görüş ve değişiklik önerisiyle başvurduğunu, beş şirketten ise soru gelmediğini ifade etti. Sözleşmenin beş maddesi için zeyilname hazırlandığını belirten Gökkaya, ihalenin 24 Eylül’de yapılacağını söyledi. 24 Eylül saat 14:00’te son tekliflerin alınacağını, şirket bilgilerini içeren birinci zarfların basın önünde açılacağını anlatan Gökkaya, birinci zarfların tamam olan şirketlerin nükleer ölçütlerine uygunluğunu gösteren ikinci zarfların açılmadan TAEK’e verileceğini bilirtti.

Gökkaya, TAEK’in ölçütleri sağladığını bildirdiği şirketlerin, fiyat tekliflerini içeren üçüncü zarfların sonraki süreçte açılacağını bildirdi. En düşük fiyatın en uygun teklif olarak kabul edileceğini kaydeden Gökkaya, en uygun teklifin Bakanlar Kurulu’na sunulacağını, kabul edildiği taktirde bu şirket ile sözleşme imzalanacağını belirtti. 31 Aralık 2020’ye kadar işletmeye alınan nükleer santral için alım garantisi verileceğini kaydeden Gökkaya, alım süresinin 15 yıl olacağını ve 31 Aralık 2030’u geçmeyeceğini vurguladı. Nükleer santral için açılan yarışmanın ilk kez görülen Türk tipi yatırım modeli olduğunu kaydeden Gökkaya, yatırımın özel sektör tarafından yapılmasına dikkat çekti.

‘Başında söylemiştik’
Gökkaya, toplantı sonrası gazetecilerin sorusu üzerine, şartname alan 11 şirketten altısından soru geldiğini yinelerken, bunların dördünün süre uzatımı talep ettiğini belirtti.

Enerji Bakanı da gazetecilerin sorusu üzerine, süreyi uzatmayacaklarını kaydederek, “İhalelerde genellikle süre uzatım talebi olur. Süreyi yeterli gördüğümüzü ihalenin başında söyledik. Daha çok çalışarak, daha sıkı çalışarak yetiştirebilirler” dedi. Şartname alan konsorsiyumlar

İhale için şartname alan şirketler şunlar: 
- AECL Atomic Energy Of Canada Ltd (Kanada) 
- Itochu Corporation (Japonya) 
- Vinci Construction Grand Projets (Fransa) 
- Suez Tractebel (Fransa-Belçika) 
- Atostroyexport (Rusya) 
- KEPCO (Güney Kore-Türkiye) 
- China Nuclear Power Components Co. (Çin) 
- Unit Investment N.V. (Hollanda) 
- Hacı Ömer Sabancı Holding (Türkiye) 
- Alsim-Alarko Sanayi Tesisleri (Türkiye) 
- Hattat Holding (Türkiye)
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.