Haberler

Metro''yu seçimden önce bitiremeyiz''

Tarih: 26 Ağustos 2008 Kaynak: Yeni Asır
Üçyol-Üçkuyular inşaatının, Bayındır İnşaat''ın bırakıp kaçması yüzünden zamanında tamamlanamayacağı bildirildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Üçyol-Üçkuyular metro inşaatının yerel seçimlerden önce bitirilemeyeceğini söyledi.

Kocaoğlu, yaptığı açıklamada, Üçyol-Üçkuyular metro inşaatına ilişkin İzmir Büyükşehir Belediyesinin ödenek sorunu olmadığını, ancak yeni ihaleyi kazanan firmanın bazı sıkıntıları bulunduğunu söyledi.

İnşaatın 2008 yılı sonunda bitirilmesinin hedeflendiğini, ancak bazı aksaklıkların yaşandığını belirten Kocaoğlu, şöyle dedi: "Bayındır İnşaat kaçtı, işimiz iki sene geriye gitti. İnşaat seçimden önce bitmez. İzmir Büyükşehir Belediyesinin projeyle ilgili herhangi bir ödenek sıkıntısı yok. Yeni firmanın da belli sıkıntıları söz konusu. İnşaat yavaş gidiyor. Üçyol-Üçkuyular için bir süre söz konusuydu ama bitmeyince bitmiyor, ne yapacağım, gırtlağını mı sıkacağım adamın?

İnşaatı yapan şirketi sürekli ikaz ediyoruz. Dava açılması, yeni bir ihale yapılması şu anda söz konusu değil." Kocaoğlu, tünellerin inşaatının devam ettiğini, tünelden sonra çalışmaların hızla ilerleyeceğini bildirdi.

Yavaş İlerliyor
Kent içi toplu ulaşımın en önemli ayaklarından olan Üçyol-Üçkuyular metro hattının temeli, 2005 yılı Haziran ayında atıldı. İhaleyi 91 milyon YTL''ye kazanan TMSF kontrolündeki Bayındır İnşaat, içine düştüğü ekonomik kriz nedeniyle çalışmaları önce yavaşlattı, daha sonra durdurmak zorunda kaldı. Büyükşehir Belediyesi Kasım 2006''da, yasal prosedür ve şartnameye dayanarak inşaat sözleşmesini feshetti. Ardından çıkılan yeni ihaleyi Bozoğlu İnşaat aldı ve 8 Mayıs 2007''de belediye ile şirket arasında sözleşme imzalandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 5.5 kilometrelik Üçyol-Üçkuyular metro hattını 2008 yılı sonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini açıklamıştı.

6 İstasyon 
İzmir Büyükşehir Belediyesinin kendi öz kaynaklarıyla hayata geçireceği 5.5 kilometre uzunluğundaki Üçyol-Üçkuyular metro hattında 6 istasyon yer alacak. İstasyonlar, İzmirspor (Askeri Hastane), Hatay (Renkli), Göztepe (İlahiyat Kavşağı), Poligon, Güzelyalı (Güzelyalı Tansaş) ve Fahrettin Altay''da (Fahrettin Altay Meydanı) bulunacak. Hattın devreye girmesi ile Üçyol-Üçkuyular arası metroyla yaklaşık 9 dakikada katedilebilecek. Her istasyonda 4 çıkış noktası bulunacak. Bu çıkış noktaları, İnönü Caddesi''nde yer altından karşıya geçişleri sağlayan alt geçitler olarak da kullanılabilecek. Hattın devreye girmesiyle 90 bin olan metro yolcusu sayısının 160 bine çıkması bekleniyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.