Haberler

Tarihi Taşhan kazandıracak

Tarih: 26 Ağustos 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Amasya Valisi Celalettin Lekesiz: ''Tarihi Taşhan''ın restorasyonu, hem ticari, hem de turizm anlamında önem taşımaktadır'' dedi.

Amasya Valisi Celalettin Lekesiz, "Tarihi Taşhan 2010 yılı içerisinde tamamen inşaatı bitmiş, Amasya''nın yüzünü ağartan çok güzel bir eser olacak" dedi.

Amasya''da Mutasarrıf Hacı Mehmet Paşa tarafından 1758 yılında yaptırılan ve bu zamana kadar çok sayıda deprem ve yangına maruz kalan tarihi Taşhan, Amasya Valiliği tarafından onarılacak. 1758 yılında yapıldıktan sonra bu zamana kadar çok sayıda deprem, yangın, su baskını gibi afetlere maruz kalan, bakım, onarım ve restorasyon yapılmadığı için taşıyıcı kolan ve duvarları zarar gören tarihi Taşhan''ın sahiplerinin yönetimi Vakıflar Genel Müdürlüğü''ne devretmesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü''nün de Yap-İşlet-Devret modeliyle tarihi Taşhan''ın onarımını üstlenecek kimseyi bulamamasından sonra devreye giren Amasya Valiliği, tarihi Taşhan''ı 29 yıllığına Vakıflar Genel Müdürlüğü''nden aslına uygun olarak yaptırmak ve kiraya vermek üzere kiralamıştı.

Nisan ayında proje ihalesi yapılan tarihi binanın restorasyonunun üzerinde titizlikle duran Vali Celalettin Lekesiz, "Amasya''nın önemli tarihi eserlerinden biri olan bu yapının restorasyonu hem ticari anlamda, hem de turizm sektöründe önem taşımaktadır. Onarımla ilgili proje ihalesinin yapılmasından sonra proje yıl sonunda tamamlanacak ve Vakıflar Tokat Bölge Müdürlüğü aracılığıyla Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu''na sunulacak. 2009 yılının başında İl Özel İdaresi tarafından yapım ihalesine çıkılacak, kısa bir zaman zarfında da restorasyon inşaatına başlanılarak en geç 3-4 yıl içinde inşaat tamamlanacak. Restorasyon inşaatının yaklaşık maliyetinin 5 milyon YTL olacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Onarım çalışmasının tamamlanmasından sonra 75 adet içeride, 25 adet dışarıda olmak üzere toplam 100 adet iş yeri kazanılacağını açıklayan Vali Lekesiz, "Amasya''nın ticari anlamda nabzı, tarihi Taşhan''da atacak. Taşhan''ın onarımı ile birlikte hem Amasya tarihi ile buluşacak, hem de Amasya''nın kültür turizmi iddiasıyla paralel bir alış veriş merkezi de ortaya çıkartılmış olacak. 3 yılı onarım süresi, 25 yılı da işletim süresi olarak devralınan Taşhan için Vakıflar Bölge Müdürlüğü''ne İl Özel İdaresi tarafından 1 milyon 200 bin YTL tutarında kira bedeli ödenecek. Restorasyona harcanacak toplam tutarın ise 5 milyon YTL civarında olacağı hesaplanmaktadır. 25 yıllık işletim süresi içerisinde 100 dükkandan elde edilecek kira geliri hedefinin ise yaklaşık 16 milyon 830 bin YTL olduğu düşünüldüğünde kira süresi sonunda İl Özel İdaresi''nin kazancı yaklaşık olarak 10 milyon 630 bin YTL olacaktır" diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.