Haberler

''İstanbul''un su sorunu, çevre planlarına girmeli''

Tarih: 26 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Mustafa Gün
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, İstanbul''un geçmişten bugüne su sorunu yaşayan bir şehir olduğu bilinmesine rağmen, bu konuda kalıcı çözümler hayata geçirilemediğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan, ''1/100.000''lik Çevre Düzeni Planı''nda bölgedeki ''su yetmezliği''nin dikkate alınmadığını savunan Gökçe, planın bu haliyle İstanbul''a göçü özendireceğini ileri sürdü.

İMO İstanbul Bülteni''nde yayımlanan incelemesinde, bölgedeki su kaynaklarının yanlış kullanıldığını ileri süren Cemal Gökçe, su sorununa çözüm için, ''Istıranca dereleri ve Melen Çayı''na yönelmenin ''talebi yönetmek'' yerine ''arzı yönetmek'' anlamına geldiği'' eleştirisinde bulundu. Gökçe, 1/100.000''lik Çevre Düzeni Planı yapılırken, İstanbul''un geleceği ve arazi kullanım kararlarında su yetmezliğinin dikkate alınmamasının ilgi çekici olduğunu ifade etti ve Meriç''ten Melen''e, Bilecik, Bursa, Bolu, Düzce, Sakarya, Kocaeli ve Balıkesir gibi illerin su havzalarıyla birlikte bir bütün olarak ele alınması gerektiğini bildirdi. Bu illeri kapsayan ''Entegre Bölge Çevre Düzeni Planı'' hazırlanması gerektiğine işaret eden Gökçe, "Aksi halde sadece İstanbul değil, diğer illerin geleceği de risk altına girecektir." diyen Gökçe, İstanbul ve bölgenin geleceğinin bu kez planlı olarak tehlikeye atılmış olacağını savundu. Gökçe, "Batıda Bulgaristan sınırındaki Rezve Deresi''ne, doğuda ise Melen Çayı''na kadar giderek ve çok büyük bedeller ödeyerek, kendi kaynağını yanına götürmek yerine, kaynağı kente getirmek zorunda kalırsınız." şeklinde konuştu. Cemal Gökçe, Edirne, Düzce, Bolu, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli ve Sakarya''nın kaynaklarının İstanbul''a taşınmasıyla, o bölge ve illerde yaşayan insanların da İstanbul''a taşınmış olacağını belirterek, "Başka bir anlatımla bugüne kadar yapılanları yaparak göçü özendirirsiniz. Yeniden yapıldığı ifade edilen 1/100.000 ölçekli İstanbul İl Çevre Düzeni Planı''nın yeni bir anlayışla da ele alınmasının ve yapılanmasının son derece önemli olduğunu düşünüyorum." dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.