Haberler

Barometre gibiyiz, konut kredisinde indirim yarışını yine biz başlatacağız

Tarih: 26 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Ercan Baysal
Küresel dalgalanma ve siyasi belirsizlik sebebiyle yükselen konut faizleri tekrar inişe geçiyor. Bankalar siyasi risklerin ortadan kalkmasıyla birlikte konut faizlerini düşürmek için harekete geçti.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, eylül ayından itibaren konutta kredi faizlerini aşağı çekeceklerini açıkladı. Çağlar, Ziraat''in faiz indirim kararının sektörde belirleyici olacağını ve diğer bankaların da bu yarışa katılacağını söyledi. Genel Müdür Çağlar, Anayasa Mahkemesi''nin AK Parti''nin kapatılması istemiyle açılan davaya verdiği ret kararının piyasaları rahatlattığına dikkat çekti. Geçen yıl 1,20 seviyesine kadar inen konut kredisi faizleri, kapatma davası ve küresel dalgalanma sonrasında 1,60''ın üzerine çıkmıştı. Esnafın şikâyet ettiği ''piyasada durgunluk var'' konusuna da değinen Çağlar, son üç aydır beklemeye alınan ticari kredi taleplerinin gelecek aylarda tekrar harekete geçeceğini ifade etti. Önünü daha rahat gören işadamlarının yatırımlarını hızlandıracağını aktardı.

KEY ödemesi alanlara yönelik kredi paketi hazırlayan Ziraat Bankası, bu kapsamda toplam 40 milyon YTL''lik kredi kullandırdı. 1.000 YTL ve üzerinde para alacaklara 10 katı tutarında kredi verdiklerini aktaran Çağlar, gelecek günlerde talebin artmasını beklediklerini bildirdi. Çağlar, "Ödemelerin ilk günlerinde bir miktar sıkışıklık yaşandığı için KEY kredisine yönelik talep fazla olmadı. Birçok müşterimiz ödemelerin tamamlanmasının ardından bu krediden yararlanacaklarını söyledi. Talebin önümüzdeki günlerde artmasını bekliyoruz." dedi.

İstanbul''un finans merkezi olmasına yönelik projede ilk adımı atan Ziraat Bankası, Toplu Konut İdaresi''ne (TOKİ) arazi bedeli için ödemeyi de yaptı. Toplam 54 dönüm için 223,4 milyon YTL ödemesi gereken banka, Ataköy''deki araziyi TOKİ''ye devrederek sadece 110 milyon yeni lira ödedi. Ziraat, 2010 yılında genel müdürlüğünü İstanbul''a taşımayı hedefliyor. Genel Müdür Çağlar, taşınmanın bankanın geleceği adına önemli kazanımlar sağlayacağını anlattı. İş Bankası''nın bu konuda iyi bir örnek olduğunu vurgularken, taşınmanın tamamlanmasıyla birlikte sektörde ciddi bir rekabet yaşanacağını dile getirdi.

50 YTL''nin altındaki KEY paraları Hazine''de kalır
Yaklaşık 8,5 milyon kişinin yararlandığı Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerine de değinen Ziraat Bankası Genel Müdürü Çağlar, toplam 2,8 milyar YTL olan miktarın tamamını vatandaşın talep etmeyeceğini düşünüyor. 3,8 milyon kişinin 50 YTL''nin altında para alacağına dikkat çeken Çağlar, bu kişilerin bankaya gitmeyeceği görüşünde. Çağlar''a göre 50 yeni liranın altındaki miktar, Hazine''nin kasasına kalacak. TC kimlik numarasının son iki rakamına göre 28 Temmuz''da başlayan ve on gün süren KEY ödemeleri kapsamında 5 milyon kişi alacağı miktar düşük olduğu için bankaya gitmedi. 3 milyon 494 bin 425 kişi bankanın yolunu tutarken bu kişilere toplam 1 milyar 860 milyon 726 bin YTL ödendi. Yaklaşık 1 milyar yeni liralık miktar için ise herhangi bir talep gelmedi. 50 YTL''nin altında KEY parası alacak 3 milyon 8 bin kişinin sadece yüzde 10''u bankaya gitti. Yüzde 90''ı ise alacağı miktarı düşük bulduğu için herhangi bir talepte bulunmadı.
Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.