Haberler

Allianoi Tehlike Altında

Tarih: 27 Ağustos 2008 Kaynak: Birgün
DSİ yetkilileri yargı süreci devam ederken Allianoi’nin kaplıca sularını dereye boşaltmaya başladı. Bergama yakınlarındaki 1800 yıllık sağlık yurdu antik kaplıcanın sıcak sularının halen koruma kurulu kararı ile SİT alanı olan kalıntılar arasında kepçe ile açılan bir kanalla İlya Deresi’ne boşaltılması, Alianoi’nin yok edilmesine dönük yeni bir hamle olarak yorumlanırken, bunun henüz sonuçlanmamış yargı sürecine rağmen yapılmasının çıkacak yargı kararını da etkisizleştireceği belirtildi.

Yapımı tamamlanan Yortanlı Barajı’nın suları altında kalma tehdidi altında bulunan Allianoi Antik kenti ile ilgili hukuksal ve bilimsel süreç devam ederken, antik kentin en önemli özelliklerinde birisi olan antik kaplıcanın sularının yok edilmesi Allianoi’nin Allianoi olmaktan çıkarılmasına dönük bir hamle olarak nitelendiriliyor.

Allianoi’nin sular altında kalmasını önlemeye dönük yurttaşların ve kurum temsilcilerinin açtığı davaları yürüten Av. Arif Ali Cangı, Alianoi’nin su altında kalmasına yol açacak İzmir 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun kararları ile bu kararlarla ilgili davaların sürdüğünü ve henüz bir karar çıkmadığını hatırlattı. Ekim 2007 tarihli Koruma Yüksek Kurulu’nun ilke kararı ile DSİ’nin “antik kentin üzerinin mille örtülerek korunması” projesinin kabul gördüğü, ancak buna karşın bilirkişi görüşü de istendiğini aktaran Cangı, Koruma Yüksek Kurulunun bu kararı hakkında açılan davanın da sürerken, Allianoi’nin yok edileceği kaygısı ile AİHM’e de başvuru yaptıklarını kaydetti.

Antik Kentin Niteliği Bozulacak
Antik kentteki kaplıcanın sıcak sularının boşaltılmasının yargı kararlarını etkisizleştirmeye dönük bir işlevinin de olduğunu belirten Cangı, “Karar aşamasına gelinmiş ve henüz karar verilmemişken bu şekilde Allianoi’nin niteliğini bozacak, yok edecek her türlü faaliyet yargı tarafından verilecek kararın etkisizleştirilmesi sonucunu doğuracaktır. Açıkça bu, olası yargı kararını aşma, oldu bitti yaratma çabasıdır. Hiç olmazsa mahkemenin vereceği kararın beklenmesi hukuk devleti ilkesinin gereğidir” diye konuştu.

Allianoi kazılarını yürüten bilimsel heyetin başkanı olan Yard. Doç. Dr. Ahmet Yaraş ise Allianoi’de öncelikle bilimsel kazı çalışmalarına engel olunarak bir terk edilmişlik görüntüsü yaratılmak istendiğini belirterek, “Bunda kısmen başarıya ulaşıldı. Koruma önlemlerini tahrip etmek sureti ile terk edilmiş bir görüntü yaratıldı. Allianoi’nin en önemli unsurlarından birisi olan sıcak suyu da büyük havuzdan almak sureti ile esas işlevini yok ettiler. Kepçe ve greyderlerle böyle bir çalışmanın yapılması koruma, ya da kurtarmaya değil, tahribe yönelik bir çalışmadır. Antik kentin yok edilmesi için sistemli bir çalışma yapılıyor” diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.