Haberler

Belirsizlik sona erdi, projeler raftan indi

Tarih: 27 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Meltem Kara
Anayasa Mahkemesi’nin AKP’yi kapatmama yönünde aldığı karar, gayrimenkul sektörünü harekete geçirdi. Siyasi belirsizliğin sona ermesiyle birlikte, gayrimenkul kuruluşları da geçtiğimiz nisan ayında rafa kaldırdığı projelerinin lansmanlarına, Eylül ayından itibaren başlamaya hazırlanıyor. Bu kuruluşlardan Sur Yapı, Sarıgazi’de 1012 konutluk, Başarır İnşaat Kartal’da 100 dairelik rezidans ve Sarıgazi’de 108 daireden oluşan konut, Güneri İnşaat, Tarabya’da 120 konut, Varyap, Anadolu Yakası, Batı Ataşehir’de 2 bin konut yapmayı planlıyor. Dumankaya, Minimal, Göztepe ve Villa Gizlibahçe olmak üzere 3 yeni projeyi uygulamaya koyarken, Soyak, İzmir Karşıyaka’da 2 bin konut, Zeytinalanı’nda ise 200 villalık projeye başlıyor. Garanti Koza, Beylikdüzü’ndeki 1100 konutun, Zorlu Grubu da Karayolları arazisi üzerinde gerçekleştireceği projenin lansmanına hazırlanıyor.

Anayasa Mahkemesi’nin AKP’yi kapatmama yönünde verdiği karar ile siyasi belirsizliğin sona ermesi, gayrimenkul sektörünün yeniden hareketlenmesini sağladı. Durgun geçen dönemin ardından ertelenen talepten yararlanmak isteyen firmalar, geçtiğimiz nisan ayında rafa kaldırdığı yeni projelerine, eylül ayından itibaren start vermeye hazırlanıyor. Siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasıyla birlikte satış ofislerine yapılan ziyaretlerin artmasını fırsat bilen gayrimenkul şirketleri, daha şimdiden yeni konut projelerini hayata geçirmeye başladı. Olumlu havanın sürmesiyle de yeni proje sayısının yıl sonuna kadar hızla artması bekleniyor.

Yeni projeler
Gayrimenkul sezonun açılmasıyla birlikte eylül ayından itibaren yeni projelerini uygulamaya koyacak kuruluşlar arasında Sur Yapı da bulunuyor. Sur Yapı, Sarıgazi’de 1012 konuttan oluşacak yeni bir projeye başlıyor. Başarır İnşaat, Kartal’da 100 dairelik rezidans ve iş merkezi projesine hazırlanırken, Sarıgazi’de 108 daireden oluşan konut projesinin de hafriyat çalışmaları başladı. Güneri İnşaat, Tarabya’da 120 konutluk projesinin çalışmalarına devam ederken, Varyap, Anadolu Yakası’nın 2 bin konutluk "en prestijli" projesini Batı Ataşehir’de gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Bu yılın sonuna kadar 3 projeye başlamayı planlayan Dumankaya, Minimal, Göztepe ve Villa Gizlibahçe projelerini hayata geçirmek için kolları sıvadı. İzmir’e yönelen Soyak, Karşıyaka’da 2 bin konutluk, Zeytinalanı’nda ise 200 villalık proje konumlandıracak. Garanti Koza, Beylikdüzü’nde 1100 konutluk yeni bir projeyi hayata geçirecek. Karayolları Arazisi’ni 800 milyon dolara alan Zorlu Grubu da, bu arazi üzerinde gerçekleştireceği dev projenin lansmanını eylül ayında yapmayı planlıyor. 

Canlanma Ekim''de bekleniyor 
Gayrimenkul sektöründe sezonun sonbahar ve ilkbahar aylarını kapsaması, firmaların yeni projelerine başlamak için bu ayları tercih etmesine neden oluyor. 2008’de eylül ayının Ramazan’a denk gelmesi, bazı kuruluşların proje lansmanlarını ekime ertelemesine yol açtı. Bu nedenle ekim ayından itibaren hayata geçirilecek projelerle sektörde daha büyük bir canlılık bekleniyor. Bu yıl ekonomideki durgunluk nedeniyle başlayacakları projeler arasında eleme yapma yoluna giden konut üreticileri, aynı anda çok fazla projeye başlamak yerine az sayıda projeyle sonbahara giriyor.

Hedef Anadolu Yakası
Sektör temsilcileri, yeni projeleri için Anadolu Yakası’nda yoğunlaşıyor. Bunun nedeni de Anadolu Yakası’nın düzenli ve yeterli altyapı olanaklarını sunması oluyor. Sanayi, limanlar, havaalanı, Formula-1 ve arsa fiyatları, gayrimenkulde gözleri, Anadolu Yakası’na çeviriyor. Bu endüstriyel ve ticari gelişmeler de bölgeye olan talebi artırıyor. Yeni projeler için seçilen bölgeler arasında Sarıgazi ve Kartal ön plana çıkıyor.

Eylül’den itibaren başlayacak projeler
Güneri İnşaat:
Şu anda Ikebana projesini yürüten firma, Tarabya’da 25 bin metrekarelik alanda yer alacak yeni bir projeye yıl sonuna kadar başlamayı planlıyor. Bahçe ve çatı dubleksleri ile normal kat dairelerden oluşacak projede 120 konut yer alacak. Sosyal tesis ve kapalı otoparkı da bulunacak projenin bazı noktalarından boğaz manzarası görülebilecek. Şirket, Tarabya sırtlarında yer alan bu proje için Swanke Hayden Connell Mimarlık ile birlikte çalışıyor.

VARYAP: Batı Ataşehir’de ihalesini kazandığı arsada Anadolu yakasının "en prestijli" projesini Eylül-Ekim aylarında başlatmak için hazırlıklarını sürdürüyor. Uphill Court Ataşehir ve Uphill Court Bahçeşehir’i tamamlayan Varyap, şimdi de, projelerin büyük talep gördüğü Batı Ataşehir’deki son büyük arsada 2 bin konut ve birçok ticari gayrimenkul yapmaya hazırlanıyor. Projenin, uluslararası arenada ses getirecek özellik ve yeniliklere sahip olacağı belirtiliyor.

Dumankaya: Önümüzdeki dönemde Minimal, Göztepe ve Villa Gizlibahçe projelerini hayata geçirmek için kolları sıvayan Dumankaya, sonbahara şu an ön satışları süren Minimal’in lansmanı ile başlayacak. Ardından, Kartal’daki Göztepe projesi ile yılın son çeyreğine girecek. Göztepe projesi ortalama 40 kattan 3 gökdelenin birleşmesiyle toplamda 1100 rezidans daireden oluşacak. Aynı dönem içerisinde 50 villadan oluşan Villa Gizlibahçe’yi hayata geçirecek olan şirket, bu projeyi 2010, Minimal ve Göztepe projelerini 2011’de tamamlayacak.

Sur Yapı: Eylül ayında Sarıgazi’de Aydın Örme’ye ait arazide 1012 konuttan oluşan projeye başlamayı planlıyor. 3 etaptan oluşacak projenin ilk etabı 2010’da diğer etapları ise 2011’de tamamlanacak. Büyüklükleri 55 ile 200 metrekare arasında değişen konutlar Eylül ayında satışa çıkacak. Sur Yapı’nın İzmir, Çekmeköy, Bayrampaşa, Kağıthane, Kavacık ve Sarıgazi’de yer alacak alışveriş merkezi, ofis ve konut projesi hazırlıkları da sürüyor.

Başarır İnşaat: Bu yıl eylül ayının ramazana denk gelmesi nedeniyle, Kartal’daki rezidans ve iş merkezi projesine ekim-kasım döneminde başlayacak. E-5 üzerinde konumlandırılacak projede, 1+1, 2+1 ve loft seçeneklerinde 100 daire yer alacak. Firmanın Sarıgazi’deki 108 dairelik konut projesinin hafriyat çalışmaları da sürüyor. Bu projede 1+1’den 5+1 dublekse kadar pek çok farklı büyüklükte daire yer alacak. Satışına ekim ayında başlanacak projenin tamamlanma süresi 18 ay olacak.

SOYAK: Yıl sonuna kadar İzmir’de 2 bin konutluk Karşıyaka ve 200 villalık Zeytinalanı projelerini hayata geçirecek. Az katlı bina konsepti ile yaratılan İzmir Karşıyaka’da körfez manzaralı daireler yer alıyor. Projenin ilk etabında stüdyo daireden 3+1’e kadar toplam 761 daire yer alacak. 200 bin metrekare alan üzerinde konumlanan İzmir Zeytinalanı’ndaki villa projesinde ise ilk etapta 72, toplamda ise 200 villa yer alacak. 250 metrekare büyüklüğündeki iki katlı villalarda havuz da bulunacak. 

Garanti Koza: Temellerini haziran ayında attığı Beylikdüzü’ndeki Koza Medya Şehir projesine başlayacak. Basın mensuplarına yönelik projede 1.100 konut bulunacak. Metrekare fiyatları henüz belirlenmeyen projenin, kalitesine nazaran oldukça makul fiyatlarla satılması hedefleniyor. Koza Medya Şehir’de 1+1’den 4+1’e kadar farklı büyüklüklerde bloklar yer alacak. Projenin, imar çalışmalarının tamamlanması ile kısa sürede inşaata başlanması hedefleniyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.