Haberler

Mahkemeye Takılan Proje Uygulamaya Geçti

Tarih: 27 Ağustos 2008 Kaynak: Birgün
Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi, yetkililerin Mamak’ta ayrıntılı bir inceleme ve araştırma yapılmadan uygulamaya konulduğu gerekçesiyle, Ankara İdare Mahkemeleri tarafından yürütmeyi durdurma kararı alındı. Ancak iptal edilen proje üzerinde yapılan bir kaç değişiklikle yeniden uygulamaya sokuldu.

AKP’nin Türkiye genelinde uygulamaya koyduğu Kentsel Dönüşüm Projesi, Ankara’da mahkemenin verdiği kararla engele takılınca, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Mamak Belediyesi proje üzerinde bir kaç küçük değişiklik yaparak aynı projeyi yeniden uygulama koydu. Mahkeme kararını, Kentsel Dönüşüm Projeleri’nin rant getirici projelerini dönüşeceği, 17 mahalleyi kapsayan geniş bir alanın kentsel dönüşüm sınırlarına dahil edilmesinin halkın kazanılmış hakları açısından büyük sorunlar yarattığı, Belediye Meclisi Kararının uygulama esnasında ortaya çıkacak sorunların çözümü için bilimsel bir zorunluluğun belediye yetkilileri tarafından ortaya konulmadığı ve belediye yetkililerinin ayrıntılı bir araştırma ve inceleme yapmadığı gerekçelerine dayandırarak, yürütmeyi durdurdu.

"Sözleşmeyi İmzalamayacağız"
Mamak Halkı Kültür ve Dayanışma Derneği’den Kürşat Öztürk, Mamak halkının karalı ve örgütlü mücadelisi ile önceki projeyi iptal ettirdiği gibi, yeni rant projesini de iptal ettirecegini belirterek, Mamak halkı olarak sözleşmeyi imzalamayacaklarını kaydetti. “Belli ki birileri yıllardır oturduğumuz, doğup büyüdüğümüz mahallelerimizden, evlerimizden bizleri çıkartmak istiyor” diyen Öztürk, lüks binaların, aqua parkların, iş ve eğlence merkezlerinin, bahçesinde havuz olan konutların yapılmak istendiğini söyledi. Yetkililerin, ‘herkesi ev sahibi yapacağız’ diyerek insanları kandırdığını belirten Öztürk, evlerin ne zaman verileceğinin, nasıl ve nerede olacağının net olmadığını kaydederek, halkı sözleşme imzalamaya davet etmenin adaletle bağdaşmadığını ve Kentsel Dönüşüm Projesi’nin bir rant projesi olduğunu kaydetti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.