Haberler

Turizmciler ormanla ilgili olumsuz imajdan rahatsız

Tarih: 27 Ağustos 2008 Kaynak: Milliyet
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı, ‘Ormanlarda ne olursa olsun bizden biliniyor. Bu imajı yıkmamız için çare bulmamız gerekiyor’ dedi.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) Ağustos ayı mutat yemeğinde Antalya’daki yanan alanların yeniden ağaçlandırılması ele alındı. Antalya Valisi Alâaddin Yüksel, Antalya’ya her gün ortalama 60 bin kişinin geldiğini, Antalya Havalimanı’nın günde 500 uçağın iniş ve kalkışına sahne olduğunu bildirdi. Akdeniz çanağında Antalya’nın “En iyi yerde” olduğunu belirten Yüksel, buna rağmen Türkiye’nin “En büyük biziz” diyemeyeceğini vurguladı. Yüksel şöyle konuştu:

Dolarnikoflar konuşuyor
“Bu yıl turizm açısından iki önemli olay oldu. Özellikle son birkaç aydan beri komşumuz Rusya’da bazı basın ve yayın organlarının özellikle çifte rezervasyon ve küçük yaştaki çocuklardan oluşan grupların otellerde bekletildiği yolunda maksatlı ve yanlış yayınlarını dikkatle takip ettik. Biz bu başlıkları hak etmiyoruz.”

Yüksel, yanan orman alanlarının bir karışının bile başka bir işe tahsis edilmeyeceğini de belirtirken, “Tüm birimlere ‘Antalya Orman Müdürü Recep Kaşan’ın talebi valinin talebidir’ talimatı ilettim” dedi.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy da Karadeniz’de toprağın dereler vasıtasıyla denizi doldurduğunu vurgulayarak “Ekmeği ve suyu elde ettiğimiz toprağı bulmak zor. Türkiye’nin bir yılda kaybettiği alan Kıbrıs adasının yüzölçümüne eşdeğer” dedi. Orman alanlarıyla ilgili tartışmalarda turizmcilerin imajının da tazelenmesi gerektiğine dikkati çeken Ulusoy, “Fatura hepimize çıkıyor. Ormanlarda ne olursa olsun bizden biliniyor. Bu imajı yıkmamız için çare bulmamız gerekiyor” diye konuştu.

1 milyon YTL’lik katkı
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut da, Antalya’da yaşanan orman yangınına duyarsız kalamayacaklarını vurgulayarak şöyle konuştu: “Orman Bakanlığının yanmış alanı rehabilite edecek maddi gücü vardır. Bu yüzden biz de Antalya Valiliği’nin açtırdığı hesaba katkılarımızı yapmaya karar verdik. Yaklaşık 1 milyon YTL’lik katkıyı rahatlıkla sağlayabileceğimizi düşünüyorum.”

Yemekte, TÜRSAB İkinci Başkanı Talha Görgülü, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a ağaçlandırmada kullanılmak üzere 100 bin YTL’lik bir çek sundu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.