Haberler

Japonya Louis Vuitton

Tarih: 28 Ağustos 2008 Kaynak: Dezeen Çeviren: Gizem Kahraman

Hollandalı mimarlık ofisi UNStudio tarafından önerilen Japonya’daki Louis Vuitton ana mağazası projesinin konumlandırma ve inşaat programları şimdilik gizli tutuluyor.

Japonya’daki on katlı (54 metre uzunluğundaki) Louis Vuitton şirket mağaza tasarımı klasik ve modern özellikleri harmanlayıp, karşılıklı güçlendirerek, Louis Vuitton’un kimliğine eşdeğer bir mimari oluşturmayı hedefliyor. Tasarım, şirketin, ürünlerinin, geçmişi ve geleceğinin niteliğini oluşturan özellikleri överek, ziyaretçiye Louis Vuitton’un evinde olma hissini veriyor.

Louis Vuitton markasıyla bağlantılı klasik değerleri temsil eden elemanlar bina tasarımında dolaylı olarak bulunuyor. Bu elemanlar, büyük ölçüde Louis Vuitton adının kimliğinde bulunan moderniteyle, aynı zamanda da yaratıcılık değeriyle özdeş. Binanın bütün seviyelerinde bulunan eleman yaprak formu. Bu form, binanın planında, kesitinde ve cephesinde bulunuyor. Ayrıca konuma özgü inşaat taleplerine cevap olarak, binanın inşaasında da uygulandı. Cephede bulunan yaprak formundaki açıklıklar, binaya güçlü bir kimliği olan kent simgesi potansiyeli vermenin yanı sıra; binaya dışarıdan görülebilir olma özelliğiyle uyumlu olarak tedbirli olma gerekliliği de getiriyor. Yaprak formu, ünlü Louis Vuitton monogramıyla taşınılan bağlantı olarak görülebilir.

Bina, her biri farklı sayıda olan ve kendine özgü atmosfer ve amaca sahip, değişik seviyelerde bulunan katları içeren üç kattan oluşan bir yapıda. Her kat prensip olarak, aralarındaki seviye farkı 2,70 metre olan, spiral desende bulunan dört yaprağa bölünüyor. Teras bölgeleri, bahçe düzeni içinde çeşitli işlevleri bir araya getirip, binanın üst kısmına doğru artan yakınlıkla farklı dikey kesitleri işaretliyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.