Haberler

Sabancı: Nükleerde yanıtsız sorular var

Tarih: 28 Ağustos 2008 Kaynak: NTVMSNBC
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, nükleerde süre uzatımı taleplerinin reddinin ardından ihaleye katılma konusunu değerlendirdiklerini söyledi. Sabancı, süre uzatımı dışında yanıt getirilmeyen soruları olduğunu belirtti.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, nükleer santral ihalesinde süre uzatımı istediklerini, bu taleplerinin reddedilmesi üzerine durumu yeniden değerlendirdiklerini söyledi. Dün gazetecilerle bir sohbet toplantısı düzenleyen Sabancı, nükleer santral ihalesinde süre uzatımı dışında lisanslama ve alım garantisi gibi konularda sorularına yanıt getirilmediğini ifade etti.

Sabancı, yılın geri kalan bölümünde büyümenin hız kesmesini ve 2008’de yüzde 4’ün altında kalmasını beklediklerini ifade etti. Sabancı, enflasyonu da 2008 sonu için yüzde 10-11 olarak tahmin ettiklerini söyledi.

Ak Sigorta’da emeklilik şirketlerinde olduğu gibi stratejik ortak alabileceklerini kaydeden Sabancı, bunun için Türk Ticaret Kanunu’nun çıkmasını beklediklerini belirtti.

Nükleerde süre uzatımı yok
Sabancı, Yünsa’da satış ve ortaklığın gündemlerinde olmadığını açıkladı. Güler Sabancı, lastik sektöründe istihdam maliyetlerinin Almanya’yı geçtiğini, ortaklarıyla Brisa’nın yeni yatırımları için Mısır gibi emek maliyeti düşük ülkeleri düşündüklerini kaydetti.

Son dönemde Türkiye’nin dış politikada başarılı adımlar attığını da sözlerine ekleyen Güler Sabancı, Türkiye’nin dış politikada ağırlaşan rolü nedeniyle AB müzakere sürecinin Dışişleri Bakanlığı bünyesinden ayrılması gerektiğini belirtti.

Dördüncü: Şirket Satmak Zorunda Değiliz 
Toplantıda konuşan Sabancı Holding CEO’su Ahmet Dördüncü, Sabancı Holding’in yılın ilk 7 ayına ilişkin mali göstergelerinin yıl başında yaptıkları bütçeye uygun olduğunu açıkladı. Dördüncü, gıda ve elektronik sektörlerinde Temmuz ayının iyi geçmediğini, ancak bu sektörde yıl sonu hedeflerini değiştirmediklerini ifade etti.

Hiçbir şirketlerini satmak zorunda olmadıklarını vurgulayan Dördüncü, elektrik dağıtım ihalelerinde bütün bölgelerle ilgilendiklerini kaydetti.

Dördüncü, perakendede 2015’e kadar 6 milyon müşteriye ulaşmak istediklerini, bu rakamın yarısına şimdiden ulaştıklarını söyledi. Bölgesel asgari ücret önerisine karşı olduklarını ifade eden Dördüncü, teşvik sisteminin bölgesel değil, sektörel olmasını istediklerini ifade etti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.