Haberler

Çivi çaktırmayan Anıtlar Kurulu, Sultanahmet''e bitişik bina yaptırıyor

Tarih: 28 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman
Yıkılmak üzere olan tarihî eserlerin onarımına bile izin vermeyen Anıtlar Kurulu, Sultanahmet Camii''nin duvarının dibine dört katlı bina yapılmasına izin verdi.

Anıtlar Kurulu''nun tarihî doku konusundaki karizmasını yerle bir eden 4 katlı betonarme bina, vatandaşların tepkisini çekerken, Eminönü Belediyesi, inşaatın kaçak olmadığını belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO''nun 1985 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi''ne dahil ettiği şehrin tarihî dokusunu korumaya çalışıyor. Bu amaçla Büyükşehir Belediyesi''nin öncülüğünde başlatılan ''Sultanahmet Arkeolojik Sit Alanı Rehabilitasyon Projesi'' bölgedeki tarihî eserleri boğan ve sit özelliği taşımayan her yapının yıkılmasını, tarihî karaktere sahip yapıların ise turizm işletmelerine dönüştürülmesini hedefliyor. Ancak Büyükşehir Belediyesi''nin bölgeyi tarihî özelliği olmayan yapılardan temizleme amacı güden bu çalışmasına tamamen ters işler de yapılıyor. Bunun en bariz örneği Sultanahmet Camii''ne bitişik alana yapılmakta olan ve ''cami duvarı üzerinde gözetleme kulesi'' gibi duran 4 katlı bina. Camiye giden herkesin hayretle karşıladığı ve ''tarihî yapıya tecavüz ediliyor'' şeklinde algıladığı inşaat, tarihî bölgelerde bir çivi bile çakılmasına izin vermeyen Anıtlar Kurulu ile Büyükşehir Belediyesi''nin izni ile devam ediyor.

Eminönü Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, inşaatın Anıtlar Kurulu onayına uygun yürütüldüğünü belirtti. Çatıdan dolayı bir fazlalık görülüyor gibi yanılgı doğduğunu belirten yetkililer, buna rağmen herhangi bir kaçak yapılaşmanın bulunmadığını ifade etti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.