Haberler

"Truva sanıldığından çok daha büyük"

Tarih: 28 Ağustos 2008 Kaynak: CNN Türk
Çanakkale''de düzenlenen Arkeoloji Buluşması kapsamında kazı çalışmalarıyla ilgili bir sunum yapan Truva Kazı Ekibi Başkanı Prof. Dr. Ernst Pernicka, "Karşımıza çıkan savunma hendeği bize Truva''nın aşağı kentinin sanıldığından çok daha büyük olduğunu gösterdi" dedi.

Yalı Hanı''nda düzenlenen Arkeoloji Buluşması''nda Truva Antik Kenti''ndeki son gelişmeler dinleyicilere anlatıldı. Truva Kazı Ekibi Başkanı Prof. Dr. Ernst Pernicka, bu yaz yapılan kazı çalışmalarında elde ettikleri 3 yeni bulgunun antik kent Truva''nın aşağı kentinin sanıldığından çok daha büyük olduğunu ortaya koyduğunu açıkladı.

Truva''nın sadece kale duvarlarıyla korunmakla kalmadığını anlatan Kazı Başkanı Pernicka, aşağı kentin de aynı zamanda savaş arabalarının geçişini rahatlıkla engelleyecek 4 metre genişliğinde ve 2 metre derinliğindeki bir savunma hendeğiyle çevrilmiş olduğunu söyledi.

Pernicka, savunma hendeğinde 2006 yılında başlattıkları kazı çalışmasını, hendeğin ne tarafa doğru ilerlediğini görmek için bu yıl da sürdürdüklerini söyledi. Kazılarda ortaya çıkan yeni üç buluntuyu açıklayan Prof. Dr. Pernicka, şöyle devam etti:

"Troya 6 dönemine ait bu buluntular bize savunma hendeğinin çevresinde yerleşim izlerinin olduğunu gösteriyor. Bu buluntulardan biri bu hendek doldurulduktan sonra üstüne konulmuş büyük depolama kabı kalıntısıydı. İkinci buluntu ise hemen hendeğin yakınında üstü taşlarla kapatılmış, bir insanın taşıyamayacağı kadar büyüklükte içi boş bir depolama kabıydı.

Hemen bunun altında da bir taş döşeme bulduk. Bu ya bir evin tabanı, ya da buradan geçen bir yolun bir parçasıydı. Üçüncü buluntu ise hendeğin kesildiği noktadaki yeni bir kent kapısıydı. Bu kapının Güneydoğu kapısı olduğunu düşünüyoruz. Kazıları yürüten Profesör Korfmann döneminde de Güney kapısı ile Güneybatı kapısı bulunmuştu.

Böylelikle hendek içinde üç ayrı kapı olduğunu öne sürebiliyoruz. Bu da bize burada kent planlamasının yapıldığını gösteriyor. Kaleden 300- 400 metre uzaklıktaki aşağı kenttin büyüklüğünün 25 bin hektar olduğunu tahmin ediyoruz. Yani Truva''nın aşağı kenti sanıldığından çok daha büyük."

Truva''nın kazmakla bitmez bir zenginliğe sahip olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Pernicka, "Truva, Korfmann''ın büyük çabaları ile 1998 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alındı. Son dönemde Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın da desteğiyle önemli adımların atılacağını ummaktayız. Bu projenin gerçekleştirilmesi için Truva dostlarına, politikacılara ve bürokratlara büyük iş düşüyor" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.