Haberler

Binalara ‘tek yüz’

Tarih: 29 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Anakent Belediyesi, Protokol Yolu’nun her iki yakasındaki binaların cephelerinin “daha estetik görünmesi” amacıyla başlattığı tek tip tuğla ile kaplama işlemini büyük oranda bitirdi.

Anakent Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, temmuz ayında Esenboğa Havaalanı ile Aydınlık Kavşağı arasındaki yaklaşık 200 binanın yola bakan cephelerinin mat kırmızı rengindeki klinker kil tuğla ile kaplaması uygulamasına başlamıştı. Mevcut çalışmayla özellikle Ankara’ya gelen yabancı devlet adamları ile turistlerin de geçiş güzergâhı olan Protokol Yolu’nun “daha estetik ve daha modern görünüm kazanması” amaçlanıyor. Yapılan kaplama sonucunda yurttaşlardan herhangi bir ücret alınmazken tüm giderler belediyenin kasasından karşılanıyor. Diğer yandan belediyenin yaptırdığı kaplama çalışması, eski binalar ile cami, okul, fabrika ve dış cephesi camla kaplı binaları kapsamıyor. Kaplama çalışmasının ise eylül ayı başında bitirilmesi hedefleniyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi çalışmaların sürdüğü bu günlerde Cumhuriyet Ankara’ya yaptığı açıklamada, Kuzey Ankara girişi üzerinde yürütülen çalışmaları yakından takip ettiklerini kaydetti. Çalışmaların havaalanını kullanmakta olan sınırlı sayıda yolcunun kenti farklı algılaması için tasarlandığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“Kuzey Ankara girişinde başlatılmış olan kentsel dönüşüm projesi bir günde çıkartılan bir yasa ile yürürlülüğe girmiştir. Bu alanda yıkılan gecekondular yerlerini tek tip bloklara bırakmıştır. Halkın yaşamsal dönüşümünün yanında bu yol üzerinde son günlerde bir uygulama daha dikkati çekmektedir. Bu uygulama yol üzerinde bulunan kaçak olmayan yapıların dış cephelerinde yürütülmekte olan tadilatları kapsamaktadır. Bu kapsamda binaların Esenboğa Havaalanı Yolu’na bakan cepheleri bir kaplama malzemesi ile kaplanmaktadır. Bu tadilatlardan bina sahiplerinden ücret alınmamaktadır.”

Estetikten çok görüntü kirliliği
Söz konusu uygulama ile tadilat yapılan binaların kalitesinin yükseltilmesinin düşünüldüğü ve yalnızca ana yola bakan cephelerin düzenlendiğinin anımsatıldığı açıklamada, binalarda ikamet edenlerin yaşamlarında herhangi bir değişim olmadığı ifade edildi. Açıklamada şöyle denildi:

“Binaların yalnızca bir cephesinin değiştirilmesi diğer cephelerinin aynı kalması binaları ‘estetik’ hale getirmekten çok, görüntü kirliliği yaratmaktadır. Bu görüntü kirliliği, binaların diğer cepheleri ile uyum aranmamasından kaynaklanmaktadır. Diğer yandan bu binaları inşa etmiş olan mimarların telif haklarına zarar verilmektedir. Binanın müellifi olan mimarın izni aranmaksızın yapılan bu tadilatlar Fikir ve Sanat Eserleri Yasası’na göre mimarın eserine zarar vermektedir. Kaldı ki bu binaların çevreye kötü görüntü verdiği düşünülüyorsa, belediye tarafından ilk aşamada onaylanmaması gerekmektedir.”
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.