Haberler

Avustralyalı Goodman Türkiye''de 5 yeni lojistik merkezi kurmayı planlıyor

Tarih: 29 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet
Türkiye pazarına 300 milyon euroluk yatırımla geçen yıl sonunda giren küresel gayrimenkul grubu Goodman, Türkiye''de gaza basacak. 50 milyon euroluk ilk yatırımını İzmit''te gerçekleştiren Goodman''ın projeleri arasında, Hadımköy, İzmir, Bursa, Gebze ve Orhanlı''da 500 bin metrekare büyüklüğünde lojistik merkezleri yapmak yer alıyor. Goodman''ın Avrupa Lojistik CEO''su Danny Peters, "Kredi krizine rağmen güçlü getirilerimizle büyümeyi başardık. Türkiye bu büyümenin ardındaki anahtar bölgelerimizden biri. Buraya gelen bir çok yabancı şirket özellikle perakendeciler, uluslararası standartlarda ofis yeri, depo gibi yatırımlara ihtiyaç duyuyor. Biz de projelerimizin sayısını artırarak kalıcı olacağımızı anladık" dedi.

Büyük şirketler müşterimiz
Avustralya''nın borsaya kote olmuş en büyük endüstriyel gayrimenkul yatırım fonu Goodman, Türkiye''de endüstriyel gayrimenkul sektörünün lideri olmayı hedefliyor. Türkiye''de lojistiğin yanı sıra büyük ofis projeleri, endüstriyel depolar gibi bir çok projeyle ilgilendiklerini anlatan Peeters, "Türkiye giderek büyüyen ekonomisi, dinamik nüfusu ve artan satın alma gücüyle yabancı yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Bizim amacımız da bir yandan bu yabancı şirketlerin global standartlarda ihtiyaçlarını karşılamak diğer yandan da yerel pazara da entegre olup kalıcılığımızı artırmak dedi.

Peeters şöyle devam etti: "Sadece uluslararası değil, yerel şirketlerin de bu tür tesislere ihtiyacı var. Türkiye ekonomisi hızla büyüyor ve uluslararası şirketler de Türkiye''ye geliyor. Bu tür ihtiyaçları olan ve yurtdışı ilişkisi bulunan çok sayıda şirket ile anlaşmak için görüşme halindeyiz. DHL, Sony, Amazon gibi büyük müşterilerimiz var. Kiralamada ise seçim yaparken yabancı ve yerli firmalara yarı yarıya alan ayıracağız."

Marmara''ya odaklandık
140 bin metrekarelik İzmit Projesi''ni tamamladıklarını söyleyen Peeters, "Türkiye''nin en büyük şirketlerinden biriyle çalışıyoruz. Yakında kamuoyuna açıklayacağız" dedi.

Bundan sonra 5 yeni projeyle ilgilendiklerini anlatan Peeters, "Her bir projenin büyüklüğü 50 milyon euroluk olacak. 10 ay içinde yeni projelere başlamayı planlıyoruz. Bir çok projeyle daha ilgileniyoruz. Türkiye''de uzun soluklu planlarımız var" dedi.
Dünyada en küçük projelerinin 20 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olduğunu söyleyen Peters, özellikle Marmara Bölgesi''nde yatırıma odaklandıklarını ve arsa aramaya devam ettiklerini de sözlerine ekledi.

Goodman Grubu''nun piyasa değeri 11.8 milyar euro
- Goodman International Limited ve Goodman Industrial Trust birleşik işletmelerinden oluşan Goodman Grubu''nun piyasa değeri yaklaşık olarak 11,8 milyar Avustralya doları.
- Şirket, Avustralya Menkul Kıymetler Borsası''nın en büyük endüstriyel gayrimenkul grubu ve endüstriyel ve iş alanı varlıkları konusunda küresel ölçekte ikinci en büyük kote edilmiş fon yöneticisi konumunda.
- Goodman''ın, 20 ülkede, 30 ofiste, 1290''dan fazla çalışanı var.
- Şirketin İngiltere, Almanya, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, Fransa, İspanya, İtalya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Türkiye ve Macaristan''da ofisleri bulunuyor.
- Geçen yıllarda Arlington Securities, Eurinpro international, Akeler ve Rosemound Developments şirketlerini bünyesine kattı.
- Avrupa''daki genişlemesini satın almalarla ve organik büyümeyle gerçekleştirdi. Toplam varlık değeri 26.1 milyar euroyu buluyor. DHL, Sony, Amazon gibi şirketlere hizmet veriyor.
- 2009''da piyasa koşullarında çok büyük bir olumsuzluk olmadığı takdirde hisse başına yüzde 6''lık değer artışı hedefliyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.