Haberler

Cami ve minare arasındaki altın oran

Tarih: 3 Eylül 2008 Kaynak: Star Yazan: Hüseyin Emiroğlu
Geçmişte yapılan harika taş camiler çok güzeldi, bugün o camilerin beton taklitleri her yerde gözümüze batıyor. Ankara’da Kocatepe Camisi yapılırken bir tartışma başlatmıştı. İnşaat Mühendisi Muzaffer Özekin. Mimar Sinan bugün sağ olsaydı, elinde bugünkü teknik ve malzeme imkanı ile çok daha farklı bir cami yapardı demişti.

Maalesef Rahmetli Vedat Dalokay’ın sonradan Pakistan’da yapımı gerçekleştirilen cami projesinin de Kocatepe için tasarlandığını fakat izin verilmediğini hatırlayın.

O zamandan beri nerede bir cami inşaatı görsem hemen ilgilenirim bakarım. Fındıkzade kavşağında zamanında yok edilen İstanbul camilerinden biri yeniden ihya ediliyor, Allah razı olsun. İnşaat sürmekte, çelik konstrüksiyonlu caminin bir de minaresine başlanmış. Cami ile minare arasında bir ilişkiden çok ilişkisizlik var. İsteyen geçerken baksın.

Camiler ile minareler arasındaki estetik altın oranı kaybetmişiz. Bu ülkenin mimarları açısından yüz kızartıcı bir durum. İnternette ‘www.arkitera.com’ sitesinde bu konuda ilginç tartışmalar ve Yurdumuzun dörtbir yanından fotoğraflar var inceleyebilirsiniz. Çok şükür cami mimarisinden yepyeni modern güzel örnekler gerçekleştirilmiş.

Meraklısı için bağlantı: http://forum.arkitera.com/mimarlik/16374-turkiyenin-tasarlanmis-tasarlanmamis-camileri.html
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.