Haberler

Çubukçu: Keçiören’de engeller kalkıyor

Tarih: 4 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Bakan Çubukçu, Keçiören Belediyesi ile Özürlüler İdaresi Başkanlığı (ÖZİDA) tarafından hayata geçirilecek "Engelsiz Kent Projesi" protokolünün Keçiören Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleştirilen imza törenine katıldı. Çubukçu, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’de uzun yıllar boyunca özürlülere yönelik ’sosyal yardım eksenli’ bir politika yürütüldüğünü, son yıllarda yapılan çalışmalarla özürlülerin toplumsal hayata tam katılımını sağlayacak ’sosyal haklar eksenli’ politikalara geçildiğini söyledi. Özürlüler Yasası’nın bu anlamda önemli bir adım olduğunu ifade eden Çubukçu, yasanın hayata da en hızlı şekilde yansıması için çalıştıklarını anlattı.

Bu salondan başlayalım
Bu alanda çalışmaya başladıktan sonra alışveriş merkezlerinde özürlülerin rahat dolaşımına uygun fiziki düzenlemeler olup olmadığına dikkat ettiğini belirten Çubukçu, "Bu salona girerken de sanıyorum bazı engelliler zorluk çekmiştir. Sayın Başkan’a sordum ’bu salon ne zaman yapıldı’ diye, tabii çok eski. Özürlü bir belediye meclisi üyesinin de görev yaptığı bu salonda tekerlekli sandalyeye uygun bir düzenleme yok. Bence bu salondan başlayalım işe" diye konuştu.

Çubukçu, imzalanan protokolle Keçiören Belediyesinin pek çok güzel çalışmaya imza atacağına inandığını belirterek, bu protokolün diğer belediyelere de örnek olmasını diledi.

Erişilebilirlik hızlanmalı
Özürlüler İdaresi Başkanı Abdullah Güven de çağdaş dünyanın gelişmişlik ölçütünün, özürlülere verilen hizmetler olduğuna dikkati çekerek, özürlülük konusunda bir bilincin yerleşmesi yönünde çabalar bulunduğunu kaydetti. Türkiye’nin son dönemde yaptığı çalışmalarla bu alanda önemli mesafeler kaydettiğini dile getiren Güven, yasal alandaki düzenlemelerin hayata tam olarak geçirilmesi konusunda duyarlılık beklediklerini söyledi.

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok da insanca yaşamanın tüm vatandaşların hakkı olduğunu belirterek, bu projeyle Keçiören Belediyesinin özürlü vatandaşların yaşamını kolaylaştırmayı hedeflediğini kaydetti. Daha sonra ÖZİDA Başkanı Güven ile Keçiören Belediye Başkanı Altınok, ’Örnek Engelsiz Kent Projesi’ protokolünü imzaladı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.