Haberler

Cezayir’in Osmanlı semti kurtarılıyor

Tarih: 4 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Hayrettin Turan

Osmanlı Devleti’nin 3 asır kaldığı Cezayir’deki Türk mahallesi Casbah, tekrar ayağa kaldırılıyor. Fransız sömürüsüne rağmen kimliğini koruyan mahallede tarihî evler, çarşı ve saraylar turizme kazandırılacak.

Cezayir’in Osmanlı geçmişinin izlerininin en belirgin olduğu başkentin 300 yıllık Casbah semti yeniden ayağa kaldırılıyor. Barbaros Hayreddin Paşa’ın Cezayir’e ilk çıktığı yerden tepeye doğru kurulan tarihî semtteki, Osmanlı döneminden kalma ortası avlulu ve havuzlu, revaklı, cumbalı, çinili evler ile küçük saraylar ve hamamlar restore ediliyor. Aradan asırlar geçmesine ve Fransız sömürüsünde kalmasına rağmen hâlâ kimliğini koruyan ve “Türk mahallesi” olarak anılan Casbah’ın her köşesinde Osmanlı’dan kalma izler bulunuyor.

Koruma Altında
Kelime anlamı “kasaba”dan gelen Casbah’ta, Topkapı Sarayı’ndan sonra Osmanlı topraklarındaki en büyük ikinci yönetim ve yerleşim kompleksi olan Dayı Sarayı dikkat çekiyor. Yine restore edilen Yeni Cami de Osmanlı sanatının en güzel örneklerinden biri olarak hizmet veriyor.

1992’de UNESCO tarafından koruma altına alınan Casbah, dünyanın en büyük tarihî kent merkezlerinden biri. Dar sokakları bulunan semte hemen hemen her evin tamire ihtiyacı var. Asıllarına uygun olarak, detaylı bir şekilde restore edilmeye başlanan tarihî yapılar, turisler için çekici bir merkeze dönüştürülecek. Depremlere, siyasi çatışmalara ve bakımsızlığa sahne olan Casbah, Cezayir hükümetinin aldığı bir kararla eski ihtişamına kavuşturulacak. Bu arada Cezayir’de halen 2 milyon Türk bulunuyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.