Haberler

Mor Yakup Kilisesi kazısı başladı

Tarih: 4 Eylül 2008 Kaynak: CNN Türk
Süryani azizlerinden Mor Yakup tarafından MS 313 yılında Mardin''in Nusaybin''de ilçesinde kurulan, giriş kapısı Türkiye-Suriye sınırındaki mayınlı arazide kalan Mor Yakup Kilisesi ve tarihi Nusaybin Okulu''nda kazı çalışmalarına başlandı.

Nusaybin Kaymakamı Yücel Gemici, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığının Kültür ve İnanç Parkı Projesi çerçevesinde Hazreti Zeynelabidin Camisi''yle aynı avluya alınacak Mor Yakup Kilisesi''ndeki kazı çalışmasının 3 ay sürdürülmesinin planlandığını söyledi.

Proje finansmanının Kültür ve Turizm Bakanlığınca sağlandığını kaydeden Kaymakam Gemici, Mardin Müzesi''nden 2''si arkeolog 36 kişinin kazı çalışmasında görevli olduğunu ifade etti.

Kazı yapılması için gerekli şartları önceden hazırladıklarını, kilisenin etrafının telle koruma altına alındığını, bahçede yaşayan aileleri başka konutlara yerleştirerek yardımda bulunduklarını belirten Gemici, şöyle konuştu:

"Nusaybin, yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi bir ilçemizdir. Geçmiş yıllarda ilçemizde Müslüman, Hristiyan ve Yahudiler birbirlerinin inançlarına saygı duyarak birlikte yaşamışlardır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tarihi Mor Yakup Kilisesi ve Hazreti Zeynelabidin Camisi''ni Kültür ve İnanç Parkı Projesi çerçevesinde aynı avluya alarak, ilçenin tarihine yakışır bir sembol oluşturacağız."

Mor Yakup Kilisesi ve tarihi Nusaybin Okulu''ndaki ilk çalışmalar 2000 yılında başlatılmış, kiliseden çıkarılan tarihi kalıntılar Mardin ve Gaziantep müzelerine götürülmüştü.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.