Haberler

Ilısu kredi garantisi tehlikede

Tarih: 4 Eylül 2008 Kaynak: Taraf Yazan: İbrahim Günel
Alman Hükümeti’nin, tarihi Hasankeyf’i yok edecek Ilısu Barajı Projesi’ne Türkiye’nin gerekli çevre ve tarihi değerleri koruma kriterlerini yerine getirmediği gerekçesiyle kredi garantisini çekeceği belirtildi. Alman Der Spiegel dergisinin 1 eylülde yayımlanan sayısında, inşaat konsorsiyumunda yer alan Alman şirketinin uluslararası tartışmalara neden olan Güneydoğu Anadolu’da yapımı planlanan Ilısu Barajı Projesi’ne katılımının imkansız hale geldiğini yazdı. Haberde buna gerekçe olarak da Türkiye’nin defalarca talep edilmesine karşın sözleşmedeki yükümlülüklerini yerine getirmediği belirtildi.

Bakanlar Toplandı

Der Spiegel’in haberinde, geçen haftalarda kredi garantisi konusunda Berlin’de dört bakanın toplandığını ve Ankara’nın yeni durumunun kabul edilebilir olmadığı yönünde anlaştığı iddia edildi. Haberde, Türkiye’nin yaklaşık 55 bin kişinin bölgeden tahliye edilmesi sırasında uluslararası çevre koruma standartlarına uymaması ve antik yerleşim bölgesindeki kültür varlıklarının korunmasında gereken taahhütlere uymadığının kabul edildiği belirtildi.
Haberde, gelecek hafta yapılacak oylamada Berlin’in bu eleştiriyi resmi olarak dile getireceği, uluslararası konsorsiyumda yer alan İsviçre ve Avusturya hükümetlerinin de söz verdiği finansmana katılımının da şüpheli hale geleceği ve 450 milyon avro ihraç kredi garantisinin geri çekilebileceği öne sürüldü. Uluslararası konsorsiyumun ortaklarından Sttutgartlı Züblin şirketinin ise bu durumda Ilısu Barajı’nın inşaatına katılmayacağı belirtildi.

Çifte Standart Uygulanıyor
Öte yandan, Ilısu Baraj Projesi’nin başından beri bu şartları yerine getirebilecek koşullara sahip olmadığına dikkat çeken Doğa Derneği Kampanya Koordinatörü Erkut Ertürk “Alman Hükümeti’nin kültürel mirasa ve doğa katliamına yol açacak projeden çekileceğini gösteren bu açıklamalar buz dağının sadece görünen yüzüdür. Eğer Almanya hâlâ Avrupa’nın en çevreci hükümeti sıfatını taşımak istiyorsa, bu kredileri tamamen rafa kaldırmalı. Doğayı ve kültürel mirası korumanın temel şartlarında birinin Ilısu Barajı’nın inşa edilmemesi olduğunu kabul etmelidir” dedi. Barajın sular altında bırakacağı bölgede yer alan Hasankeyf’in 10 bin yıllık insanlık tarihine, sayısız canlı türüne ve vahşi hayata evsahipliği yaptığını anımsatan Ertürk “Gerçek şu ki, AB’nin en çevreci ülkesi olmakla gurur duyan Almanya’nın Ilısu Barajı gibi yıkıcı bir projeyi en başından beri desteklemesi çifte standarttır. Çevre konusunda kendi ülkesinde çok sıkı standartlar uygulayan Almanya’nın konu Türkiye olduğunda ciddi bir çevresel yıkıma yol açacak bu projeyi finanse etmesi kabul edilemez” dedi.

Doğa Derneği, Hasankeyf ile Dicle Vadisi’nin UNESCO Kültürel ve Doğal Miras Listesi’ne alınmasını talep ediyor.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.