Haberler

Yepyeni bir Arnavutköy geliyor

Tarih: 5 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yurtsan Atakan
Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, Beşiktaş’ın tüm semtlerini güzelleştirmekte kararlı.

Beşiktaş, Başkan Ünal döneminde İstanbul’un yüzölçümü açısından en küçük ilçelerinden biri olmasına rağmen, en fazla sayıda güzel semti barındıran ilçe oldu. Etiler, Bebek, Ortaköy, Akatlar ve Ulus gibi çekim merkezlerine şimdi de Arnavutköy eklenmek üzere.

Arnavutköy zaten enteresan bir semt. İstanbul’un halkı tarafından belki de en çok sahiplenilen semti. Birkaç yıl önce üçüncü köprünün Arnavutköy’den geçirilme olasılığı doğunca, "Köprü’ye Hayır" demek için kenetlenen semt ahalisi o gün bugündür semtlerine başka hiçbir İstanbul semtinde olmadığı kadar sahip çıkıyorlar. Her yıl büyük birer açıkhava eğlencesine dönüştürdükleri eylemleriyle tüm Türkiye’nin ilgisini semtleri üzerine çekecek kadar başarılılar.

Köprünün Arnavutköy’den geçme tehlikesi çok büyük ölçüde kalktı artık kalkmasına ama Arnavutköy halkının semtlerini güzelleştirme amacı çevresinde yaptıkları işbirliği devam ediyor.

Beşiktaş Belediyesi de Arnavutköy’ü güzelleştirmeye, çekim gücünü artırmaya yönelik projesini, Arnavutköy halkıyla birlikte, onların katılımıyla şekillendirmiş.

2007 Nisan ayında başlayan planlama sürecinde bugüne kadar tam 18 toplantı yapılmış ve bu toplantıların 10’u Arnavutköy halkının katılımıyla gerçekleştirilmiş.

Şimdi sıra belediye ve semt sakinlerinin ortak çabasıyla şekillenen projenin adım adım uygulanmasına geldi. Arnavutköy sokaklarında birkaç haftadır hummalı bir çalışma var.

Bu hummalı çalışma sonunda, önce semtin sorunlu trafiği rahatlayacak. Sokaklardaki trafik akış istikametleri düzenlenecek, Arnavutköy-Beşiktaş istikametinde Kuruçeşme’den olan Bebek dönüşü geriye, Arnavutköy’ün hemen çıkışına alınacak.

Restoran, kafe ve çeşitli dükkanların yoğun olduğu sokaklarda kısa süreli park cepleri yapılarak, otomobiliyle geçenlerin alışveriş yapması kolaylaştırılacak.

Arnavutköy’deki restoran ve kafelerde halen çalışmakta olan 40’ın üzerindeki park valesi, merkezi bir sistemde toplanarak verimlilikleri artırılacak. Tek tip kıyafet giyecek valelerin sigorta gibi sosyal haklarından yararlanmaları da sağlanacak. Otomobillerin valeler aracılığıyla kapasiteleri artırılacak anlaşmalı otoparklara park edilmesiyle, mevcut durumda trafik sıkışmalarına yol açan dar sokak aralarına park etme uygulamasına son verilecek.

Ve en önemlisi bazı sokaklar zaman içinde trafiğe kapatılarak, semtin ticaret hacmi artırılacak. Çekim merkezi olan Arnavutköy’deki alışveriş, semti ziyaret edecek yerli ve yabancı turistlerle katlanarak canlanacak.

Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal ve Arnavutköy halkıyla esnafının ortak eseri olacak yeni, güzel, canlı, neşeli Arnavutköy’ü dört gözle bekliyorum.

Türk şarap bağcılığının yüz akı
Geçen hafta sonu Bülent Kalpaklıoğlu’nun Şarköy’deki bağlarındaydım. Mutfak Dostları Derneği üyeleri ve Başkanları Ahmet Örs ile birlikte Chateau Kalpak’da unutulmaz bir gün geçirdik.

Bağlara vardığımızda ortalıkta bir bağ evi bile olmaması, koca arazide ahşap bir pergoladan başka bir yapının göze çarpmaması şaşırtıcıydı doğrusu.

Nedeninin Bülent Kalpakçıoğlu’nun şaraplık üzüm bağcılığına olan aşkında gizli olduğunu sonradan anladık.

Kalpakçıoğlu çoğu şarap üreticisi gibi işe tersinden yani önce üretim tesisi kurup sonra etraftan topladığı üzümlerle şarap üretip, şık şişelere doldurup, astronomik fiyatlardan restoranlara satmakla başlamamış. İşe olması gerektiği yerinden başlamış ve önce bağlarını dikmiş.

Uzun yıllar boyunca, tüm özelliklerini özenle araştırarak ve seçerek topladığı 300 dönümlük araziye ilk üzümlerini 15 yıl önce dikmiş. Yıllar süren klonlama ve ıslah çalışmalarından sonra bağları nihayet istediği seviyeye gelmiş. Ve uzun bürokratik işlemlerden sonra bağlarının içinde üretim tesisi kurma iznini nihayet bu yıl almış.

Bülent Bey’in çok önemli bir de iddiası var. Üreteceği muhteşem şaraplarını pazarlamak için, Corvus’un hayatımıza soktuğu yüksek fiyatla caka satma pazarlama yöntemini kullanmayacak. Bu çok kaliteli üzümlerden üretilmiş şarapların şişesini marketlerde 25 YTL’ye bulabileceğiz.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.