Haberler

Eğitim yılı trafik çilesiyle başlıyor

Tarih: 5 Eylül 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Mahmut Lıcalı
Anakent Belediyesi’nin, kentin dört bir yanında sürdürdüğü yol yapım çalışmaları nedeniyle, pazartesi günü okulların açılmasıyla başkentte yurttaşlar trafik çilesi yaşayacak. Çalışmalar nedeniyle özellikle sabah ve akşam saatlerinde birçok noktada yığılma meydana gelmesi bekleniyor. Yeni eğitim-öğretim yılı ilkokul 1. sınıf öğrencileri için 1 Eylül’de başlarken, diğer ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri ise pazartesi çalacak ders ziliyle okullarına dönecek. Ankara’da okulla ilk kez tanışan toplam 69 bin 148 öğrenciyle birlikte 8 Eylül’de toplam 834 bin 271 öğrenci sabahları okullarına gitmek üzere, akşamları da okullarından dönmek üzere başkent trafiğinin içinde yer alacak. Okul servisleri ve çocuklarını okullarına araçlarıyla bırakmak isteyen yurttaşların trafiğe katılmasıyla yoğunluk adeta ikiye katlanacak. Araç sayısının artacağı Ankara’da özellikle temmuz ayının sonu ile ağustos ayında başlatılan birçok yol çalışması ise hâlâ sürüyor. Ankara’nın dört bir yanında devam eden yol yapım, köprülü kavşak, refüj ve alt-üstgeçit çalışmaları trafik yoğunluğunu daha da artıracak. Yıllardır süren metro inşaatlarının da yerinde sayması özellikle sabah saatlerinde bazı ana güzergâhlardaki trafiğin akışını yavaşlatacak. Yoğunluğun özellikle sabah 07.00-09.00 saatleri arası Yenimahalle, Çankaya, Mamak, Altındağ ve Keçiören’de yaşanacağı belirtiliyor. Anakent Belediyesi’nin okullar açılmadan bitirileceğini açıklamasına karşın, eylül ayına sarkan çalışmalar şunlar:

Eti Köprüsü
Konya Yolu üzerindeki Eti Köprüsü’nün yeniden yapımı sürüyor. Anakent Belediyesi’nin açıklamalarına göre, yıkılarak yeniden inşa edilen köprünün tamamen açılması 20 Eylül’ü bulacak. Eti Köprüsü’nün inşası nedeniyle Konya Yolu’nun bir bölümü trafiğe kapalı. Bu nedenle Konya Yolu’ndaki trafik Gazi Mahallesi ile Sıhhiye yönlerine doğru veriliyor. Yenimahalle’den Konya Yolu’na doğru giden güzergâh da kapalı durumda. Okulların açılmasıyla özellikle sabah saatleri Konya Yolu güzergâhını kullanan yurttaşlar alternatif yolları kullanmak zorunda.

Gimat Köprülü Kavşağı
İnşaat nedeniyle Gimat’ta trafik tam anlamıyla felç olmuş durumda. Trafik akışının sağlandığı kimi yerlerde yol bile bulunmazken, inşaat ortasından geçen araçlar daha sonra araba pazarı olarak tanımlanan bölgeden geçmek zorunda kalıyorlar. Söz konusu yolda iki aracın yan yana olması bile imkansızken, trafik her iki yönde de adım adım ilerliyor. Aynı zamanda Mehmet Akif Ersoy Caddesi de çalışmalar nedeniyle trafiğe kapalı durumda. Bölgedeki okul servislerin trafiğe dahil olmasıyla birlikte Gimat da trafik daha da sıkıntılı hale gelecek. Anakent Belediyesi’nin son açıklamasına göre kavşak 15 Eylül’de hizmete girecek.

Akdeniz Caddesi
Anıtkabir’in karşısında yer alan Akdeniz Caddesi’nde süren refüj ve tretuar çalışmaları nedeniyle trafik aksıyor. Refüj çalışmalarında kullanılan inşaat malzemelerinin de yolun üzerinde bulunması trafiğin normal akışını engelliyor. Söz konusu caddede okul servislerinin trafiğe çıkmasıyla araç yoğunluğu artacak. Refüj çalışmaları nedeniyle her iki şeridin de daraldığı caddede araç sahiplerinin daha dikkatli olması gerekiyor. Bu bölgedeki çalışma Bahçelievler ve Tandoğan’daki trafiğin aksamasına neden oluyor.

Bağdat Caddesi
Demet’te bulunan cadde de süren alt-üstgeçit çalışmaları nedeniyle kapalı olan bir başka yol. Bağdat Caddesi’nin kapalı olmasından ötürü trafik ara sokaklardan akıyor.

Turan Güneş Caddesi
Turan Güneş Caddesi üzerindeki asfalt yapım çalışmaları nedeniyle hem gidiş, hem de dönüş şeritlerinde trafik yavaşlıyor. Caddenin her iki şeridinde de yolun yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki bölümü çalışmalar nedeniyle çukur içinde kalmış durumda. Ayrıca cadde üzerinde bulunun TRT ve Panora kavşaklarında da çalışmalar nedeniyle trafiğin tıkandığı gözleniyor.

Tamamlanmayan metro çalışmaları
Yıllardır süren metro çalışmaları, yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birçok bölgede trafiğin aksamasına neden olacak. Keçiören ile İnönü Bulvarı üzerindeki çalışmalar nedeniyle yolların daralması araçların geçişini yavaşlatıyor. Yapımı 2001 yılında başlayan Batıkent-Sincan, 2002’de başlayan AŞTİ-Çayyolu, 2003’te başlayan Kızılay-Söğütözü, Ulus-Keçiören ve 2005 yılında başlayan Kızılay-Çayyolu hatlarında, 3. etap metro inşaatları da halen sürüyor. Metro inşaatlarının bulunduğu bölgelerde yollar toz duman içinde kalırken, metro inşaatları yolların bir şeridini tamamen kapatıyor.

‘Gelişmiş başkentlerde bunlar yaşanmaz’
Yollardaki çökmeler karşısında sürücülerin ani manevralar yapmasından dolayı kazaların yaşandığını anlatan Mete Orer, “Dünyanın gelişmiş başkentlerinde bunlar yaşanmaz. Yolun kötü yapılması, kötü kullanılması, bakımının kötü yapılması çökme gibi bozulmalara yol açar. Bu nedenle yolların periyodik ve programlı bakımları zamanında yapılmalı. Ankara şehir merkezinde yollara iyi bakılmıyor. Yol konusu ciddi mühendislik isteyen bir iştir. Buna dikkat edilmediği takdirde doğacak olumsuz sonuçlara katlanmak zorundayız.”

Ostim-Batıkent
Çalışmalar nedeniyle kapalı olan yolun trafiği sanayi siteleri içinden akmak zorunda kalıyor. Sanayi içindeki yolların çok bozuk olması, kimi yerlerde tek şeride düşmesi trafiği yavaşlatıyor. Sanayi içindeki yollarda büyük inşaat araçlarının da trafiğe katılması sürücülere sıkıntılı anlar yaşatıyor. Okulların açılmasıyla kimi okul servisleri söz konusu bozuk yolları kullanmak zorunda kalacak.

Öveçler 4. Cadde
Öveçler 4. Cadde de refüj çalışmalarının yapıldığı bir başka ana güzergâh. Okulların açılmasıyla yolun ortasındaki çalışmalar trafiğin aksamasına neden olacak.

Dikmen Caddesi
Dikmen Caddesi’nde iki haftadır süren refüj çalışmaları nedeniyle yolun büyük bölümünde trafik yavaş ilerliyor. Ana güzergâhlardan biri olan caddedeki trafik yoğunluğu okulların açılması daha da artacak. İki şeridin belli bölümleri çalışmalar nedeniyle araç trafiğine kapalı bulunuyor. Yoğun olarak kullanılan caddedeki söz konusu çalışmalar trafiğin akışını büyük ölçüde etkileyecek.

Otopark sorunu da trafiği etkiliyor
Ankara’nın bazı cadde ve bulvarları ise park sorunu yaşayan insanların araçlarını yol kenarında ikinci ve üçüncü şeride çekmeleri sonucu tıkanıyor. Turan Güneş Bulvarı, Emek 4., Emek 8. ve Bahçeli 7. caddeler, Ragıp Tüzün Caddesi, Vatan Caddesi, İvedik Caddesi ve Ostim 100. Yıl Bulvarı gibi dükkanların bol olduğu cadde ve bulvarlarda araçlarını ikinci ve üçüncü şeride çeken sürücüler, trafiğin akışını büyük ölçüde etkiliyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.