Haberler

Eğitimi çürük yapılar vurdu

Tarih: 5 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Nesrin Coşkun
8 Eylül Pazartesi günü ilk ders zili çalacak. Deprem riski nedeniyle binası yıkılacak ya da güçlendirilecek 44 okulun öğrencileri, başka okullara gidecek.

İzmir yeni ders yılına depreme karşı güçlendirilecek okul binalarının ve bu okullarda okuyan öğrencilerin "akibetleri ne olacak" tartışmalarıyla giriyor. Üniversitelerin de verdiği raporlarla çürük olduğu ortaya konan ve kullanılması halinde hayati tehlike yaratacağı savunulan Çiğli İzzet Gökçimen İÖO, Kınık Yayakent ve Şehit Sezai Seçkin İlköğretim Okulları, Menemen Koyundere İÖO, Tire 80. Yıl Cumhuriyet İÖO, Tire Merkez Menderes İÖO, Bayındır Zeytinova İÖO binalarının bu ders yılında eğitim öğretime açılmayıp, yıkılacağı bildirildi.

Hedefler alt üst oldu
Binaları yıkılacak okullarla, güçlendirmeye alınacak okulların öğrencilerinin hangi okullarda okuyacağı ise dün yapılan toplantıyla planlandı. Ancak bu planlama yıllardan beri derslik sayısını arttırarak tekli öğretime geçmek isteyen İzmir’in hedefini altüst etti. Yıkılacak ve güçlendirmeye alınacak binalar yüzünden derslik sıkıntısı başgösterdi. Bu sıkıntı nedeniyle okulların büyük bölümü ikili öğretime döndürüldü. Okul üstüne okul olan eğitim kurumlarının bazılarında ise bir okul sabahçı, ikinci okulun öğlenci yapılması kararlaştırıldı. Böylelikle iki okulun öğrencileri arasında bir karmaşanın yaşanmasının önüne geçilebileceği belirtilirken, bazı okullarda derslik sorununun sınıf mevcutlarını artıracağı öne sürüldü. Binası yıkılacak 7 okulun dışında binaları güçlendirilecek 37 okul var. u okulların bir bölümü okul bahçelerinde yer alan ikinci binalarında ikili öğretime dönerek öğrenime devam edecek.

Aydoğan: Partner okullar belirledik
İl Milli Eğitim Müdürü Aydoğan, güçlendirme yapılacak okulların öğrencilerinin ders yılına sorunsuz başlamaları için gerekli önlemleri almaya çalıştıklarını, ders yılına başlayacakları eğitim kurumlarını planladıklarını söyledi. Aydoğan, "Güçlendirme sorunu yaşanan okulların öğrencileri için partner okullar belirledik. Okullar açıldında hem öğrenciler hem veliler uzmanlar tarafından güçlendirme çalışmaları konusunda bilgilendirilecek, alınan önlemler aktarılacak. Partner okullara gidecek öğrenciler okullarının güçlendirmesi tamamlanır tamamlanmaz geriye dönecekler" diye konuştu.

Yedi okul yapılacak
Yatırım Bölümü’nden sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Ceran 7 okul binasının güçlendirme maliyetinin yeni yapım maliyetine yakın olması nedeniyle yıkılacağını söyledi. Okul binalarının "oturulmayacak kadar çürük" olmasından değil "astarı yüzünden pahalı" geleceği için yıkılacağını savunan Ceran, "7 okul binamızın yeniden yıkılıp yapılmasına harcanacak para neredeyse güçlendirme maliyeti kadar. Özel İdare, güçlendirme için 7.5 milyon YTL ayırdı. Biz de bu parayla 7 okulu yeniden yapma kararı aldık" dedi.

Kimler hangi okula gidecek
Güçlendİrme nedeniyle sorun yaşanan okulların başında Karşıyaka Kız Meslek Lisesi geliyor. Bu okulan öğrencileri ikiye bölünecek. Bazı bölümlerin öğrencileri Karşıyaka Necip Demir Ticaret Meslek Lisesi’nde, bir bölümü ise Alsancak’taki Cumhuriyet Kız Meslek Lisesi’nde okuyacak. Çok sayıda öğrenci ulaşım sıkıntısı yaşayacak. Karşıyaka Ekrem Hayri Üstündağ İlköğretim Okulu binasının güçlendirilmesi için ihale açılacak, öğrenciler Ticaret Borsası İÖO’na gidecek. Yine ihalesi yapılacak Karşıyaka Endüstri Meslek Lisesi, Gümüşpala Ticaret Meslek lisesi’ne, Şemikler lisesi öğrencileri Semahat Erişen İÖO’na konuk olacak.

Güçlendirme ihalesi
Güçlendirme çalışması süren Behçet Uz Anadolu Lisesi Atatürk İÖO’nda, Karşıyaka İÖO da Mavişehir İÖO’nda dersbaşı yapacak. Kınık Mert Türe İşitme engelliler Okulu’nun güçlendirme ihalesi yapılacak, öğrenciler sınıfa dönüştürülen spor salonunda ders görecek. İnşaatı devam eden Yenişehir’deki Dr. Osman Yaşar Sağlık Meslek Lisesi, Gürçeşme’deki Haydar Rüştü Öktem Lisesi’nde yeni ders yılına başlayacak. Tire Merkez Menderes İÖO’nun öğrencileri Şehit Ali İhban Kalmaz ve Atatürk ilköğretim okulları’na pay edilecek. Torbalı Bozköy İÖO’nun da binası 2009’da yıkılacak, öğrencileri Saipler İÖO’nda, Torbalı Anadolu Meslek ve Kız Meslek Lisesi, Serdar Genç İlköğretim Okulu’nda öğretim yılına başlayacak.

İhaleler yapılacak
Bayındır şehit Mehmet Turan İÖO Karaveliler İÖO’nda, Bergama Mert Öztüre İÖO Bergama Lisesi’nde, Buca Anadolu Lisesi Gürçeşme Lisesi’nde, Buca İrfan Nadir İÖO Şerif Tikveşli İÖO’nda, Çiğli 80. Yıl İÖO Tüpraş Mahmut Esat Bozkurt İÖO’nda öğretim yılına başlayacak. Yeni Foça Recep Kerman Lisesi’nin ihalesi yapılacak, öğrenciler Yeni Foça Reha Midilli İÖO’nda okuyacak. Çiğli İzzet Gökçimen İÖO’nun binası 2009’da yıkılacak, ancak öğrenciler 8 eylül pazartesi gününden itibaren Hasan sağlam iÖO’nda okumaya başlayacaklar.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.